środa, 14 kwietnia 2004
W związku z chaosem legislacyjnym panującym wokół zamówień publicznych jedna z bibliotek gminnych zwróciła się do nas z następującym pytaniem: czy art. 3a ustawy o zamówieniach publicznych został uchylony czy też wszedł w życie z dniem 1 stycznia 2004 roku i w związku z tym czy biblioteki mają obowiązek dokonywania przetargów na zakup książek czy też tak jak dotychczas to było, jeżeli jednorazowo nie przekroczymy kwoty 3000 euro, możemy dokonywać zakupów bez przetargu? Odpowiadając na początku jednym zdaniem, należy stwierdzić, że obecnie biblioteki mogą dokonywać zakupów bez przetargu, o ile wartość zamówienia nie przekroczy kwoty 6 tys. euro. Na podstawie ustawy z dnia 22 czerwca 2001 roku o zmianie ustawy o zamówieniach publicznych, z dniem 1 stycznia 2004 roku miał wejść w życie art. 3a ustawy z dnia 10 czerwca 1994 roku o zamówieniach publicznych, dodany przez wspomnianą wyżej nowelizację. Zgodnie z tym nowym przepisem w przypadku zamówienia wykonywanego w częściach, z których każda stanowi przedmiot odrębnego postępowania, wartością takiego zamówienia jest suma wartości poszczególnych jego części. Konsekwentnie w artykule tym zamieszczono dalsze ustępy, zgodnie z którymi: jeżeli suma wartości poszczególnych części zamówienia przekracza równowartość kwoty, od której jest uzależnione stosowanie odpowiednich przepisów ustawy, przepisy te, dotyczące publikacji ogłoszeń, terminów, protokołu postępowania, protestów i odwołań, stosuje się do udzielenia zamówienia na każdą z części; jeżeli zamawiający zamierza udzielić w ciągu roku kalendarzowego zamówień na dostawy lub usługi tej samej kategorii, podstawą obliczenia wartości zamówienia jest łączna wartość zamówień, których zamawiający zamierza udzielić w danym roku, albo suma wartości zamówień tej samej kategorii udzielonych w poprzednim roku kalendarzowym lub w ciągu ostatnich 12 miesięcy, z uwzględnieniem zmian ilościowych zamawianych dostaw lub usług oraz prognozowanego na dany rok średniorocznego wskaźnika wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem ustalanego w ustawie budżetowej. Regulacja …
Wyświetlono 25% materiału - 290 słów. Całość materiału zawiera 1163 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się