środa, 14 czerwca 2023

Aplikacja BookBeat, należąca do grupy Bonnier, w skład której wchodzą również wydawnictwa Marginesy, Jaguar, Kropka i Luna, pojawiła się w Polsce w maju 2020 roku. Od tego czasu polscy użytkownicy spędzili w aplikacji ponad 14 milionów godzin słuchając audiobooków i czytając e-booki – podsumowuje firma.

Obecnie BookBeat oferuje dostęp do 800 000 audiobooków i e-booków w różnych językach. Można skorzystać z dwóch rodzajów abonamentów: BookBeat Basic za 19,99 zł/m-c (do 20 godzin miesięcznie) i BookBeat Premium, za 29,99 zł/m-c (100 godzin miesięcznie).

– Od momentu wejścia na rynek polski udało nam się nawiązać współpracę z wieloma wydawcami oraz pozyskać znaczącą liczbę użytkowników. Dzięki temu, że aplikacja zyskuje na popularności, możemy zaobserwować pewne trendy w zachowaniu słuchaczy w Polsce i porównać je z nawykami użytkowników BookBeat na innych rynkach – mówi Agnieszka Siekierska, BDD. – Jest to ogromnie satysfakcjonujące zawodowo, że dzięki dokładnej analizie danych możemy wnioskować w jakich codziennych sytuacjach audiobooki towarzyszą naszym użytkownikom, co więcej możemy tymi wnioskami dzielić się z innymi – dodaje Agnieszka Siekierska.

Jak wynika z analizy BookBeat, najchętniej audiobooki słuchane są w trakcie tygodnia. W Polsce najpopularniejszym dniem jest środa. Zdecydowanie mniej czasu poświęca się na słuchanie audiobooków w trakcie weekendu.

W jakich porach dnia najchętniej słuchane są audiobooki? Pierwsza z nich to godziny poranne 07–08, czyli czas podróży do pracy. Kolejna to godzina 17, czyli powrót z pracy. Ale najczęściej Polacy sięgają po audiobooki wieczorem, około godziny 22, słuchają wówczas takich audiobooków jak: „Duma i uprzedzenie”, „Anna Karenina”, czy „Lalka”.

– Minęły już trzy lata od wejścia BookBeat na polski rynek. W tym czasie znacząco się rozwinęliśmy i wiele nauczyliśmy, o samym rynku i naszych użytkownikach. To jednak dopiero początek i z niecierpliwością czekamy na dalszy rozwój naszej usługi i wzrost liczby użytkowników. Jestem przekonana, że przyczyni się to do rozwoju całego polskiego rynku audio – mówi Paulina Sawicki, CDD.

Top 10 tytułów 2022:
1. Wiedźmin. Ostatnie życzenie – Andrzej Sapkowski
2. Gdzie śpiewają raki – Delia Owens
3. Narzeczona nazisty – Barbara Wysoczańska
4. Wojna makowa – Rebecca F. Kuang
5. Wybaczam ci – Remigiusz Mróz
6. Rok 1984 – George Orwell
7. Metro 2033 – Dmitry Glukhovsky
8. Niespokojni ludzie – Fredrik Backman
9. Hrabia Monte Christo – Aleksander Dumas
10. Będzie bolało – Adam Kay.

Podaj dalej
Autor: ET
Źródło: BookBeat