środa, 6 listopada 2019
Wydawca zwalnia szefów pisma

Małgorzata Nocuń, zastępczyni redaktora naczelnego dwumiesięcznika „Nowa Europa Wschodnia” (Kolegium Europy Wschodniej), została zwolniona, a redaktor naczelny Andrzej Brzeziecki dostał propozycję zmiany warunków pracy, które nazywa “trudnymi do spełnienia” i zapowiada, że również rozstanie się z tytułem – poinformował serwis Press.pl.

“Otrzymałam wypowiedzenie umowy o pracę z powodu restrukturyzacji w firmie. (…) Restrukturyzacja jest fikcją. Powiedziano mi, że nie ma dla mnie miejsca w fundacji i żebym szukała innej pracy – komentuje Małgorzata Nocuń.

Andrzej Brzeziecki otrzymał propozycję przeprowadzki z Krakowa do Wrocławia, gdzie mieści się siedziba wydawnictwa, i obniżenia pensji. “Mam czas do 16 listopada, żeby przyjąć te warunki. Jeśli je odrzucę, od 1 stycznia 2020 roku ustaje stosunek pracy. Te warunki są dość trudne do spełnienia, raczej do tej pracy nie wrócę. Sposób, w jaki mnie poinformowano o zmianach, był, powiedzmy, daleki od szczytów kurtuazji” – mówi „Presserwisowi”.

Oficjalnie powodem zmian są problemy finansowe związane z wygaśnięciem pod koniec roku dotacji.

Jak wynika z nieoficjalnych informacji “Presserwisu”, wydawca pierwszy raz w historii miał ingerować w treść dwumiesięcznika, nie chciał w nim tekstu o książkach Tomasza Piątka, w których, jak podkreślają nasi rozmówcy, “opublikowano dokumenty pokazujące złe relacje polskich władz ze Wschodem”.

Przedstawiciele środowiska napisali list do prezesa Fundacji Kolegium Europy Wschodniej Jana Andrzeja Dąbrowskiego. Zaznaczają w nim, że informację o zwolnieniach przyjęli „ze zdziwieniem i niepokojem”. List podpisali m.in. Aleksander Hall, Paweł Pieniążek, Adam Szostkiewicz, Ziemowit Szczerek, Grzegorz Motyka, Kaja Puto i Wojciech Górecki.

śmierci”.