Wtorek, 31 maja 2022
Dyskusja panelowa o kryzysie księgarstwa

W pierwszym dniu Targów Książki w Warszawie jednym z najciekawszych spotkań branżowych było spotkanie panelowe w Sali Kisielewskiego zorganizowane przez Polską Izbę Książki, portal Lubimyczytać.pl i Bibliotekę Analiz zatytułowane „Czy lubisz swoją księgarnię za rogiem? O znaczeniu stacjonarnych księgarń oraz różnorodności rynku książki w kontekście wyników badania klientów księgarń oraz fanów portalu Lubimyczytać.pl”.

W spotkaniu uczestniczyli: Izabela Sadowska, prezeska portalu czytelniczego Lubimy Czytać, Sonia Draga, prezeska Polskiej Izby Książki, wydawnictwa Sonia Draga i Debit, Zofia Szpojankowska, przewodnicząca Zarządu Głównego Stowarzyszenia Księgarzy Polskich, Aldona Mackiewicz, właścicielka Toruńskiego Antykwariatu Księgarskiego, Fabian Cieślik, redaktor naczelny wydawnictwa Marpress i właściciel księgarni, Szymon Świtajski, dyrektor sprzedaży w wydawnictwie i księgarni Smak Słowa, oraz dr Paweł Kuczyński, socjolog z Collegium Civitas, który przedstawił wyniki badań na podstawie odpowiedzi czytelników na ankietę portalu Lubimy Czytać. Spotkanie moderowała Ewa Tenderenda-Ożóg, prezeska Biblioteki Analiz.

Uczestnicy panelu zgodnie ocenili, że księgarstwo stacjonarne znajduje się w sytuacji głębokiego kryzysu, a spadek liczby księgarń, a co za tym idzie i zmniejszenie sprzedaży książek w placówkach nie będzie zrównoważone wzrostem sprzedaży w księgarniach internetowych, chociaż w ostatnich latach notuje się znaczący wzrost sprzedaży w tym kanale dystrybucji.

Fabian Cieślik stwierdził, że wyniki ankiety są „odzwierciedleniem kraju bez księgarń”.

– Jak tlenu potrzebujemy ustawy regulującej stałą cenę książki, na podobnych zasadach jak w wielu innych krajach europejskich – stwierdziła Aldona Mackiewicz. Podkreśliła przy tym znaczenie księgarń stacjonarnych, których klientami są „fanatycy książek”.

Szymon Świtajski skomentował, że „nic nie zrobimy, jeżeli rząd nie uzna księgarni za dobro kultury” i w dramatycznym wezwaniu „zaprosił na stypę” po księgarniach!

W ożywionej dyskusji wzięli też udział uczestnicy spotkania: Bogdan Szymanik, współwłaściciel firmy Bosz,  Grażyna Szarszewska, dyrektor Biura Polskiej Izby Książki, Grzegorz Majerowicz, wiceprezes Polskiej Izby Książki, a także Ewa Gąsior, przedstawicielka Instytutu Książki.

Podaj dalej
Autor: (fran)