środa, 3 sierpnia 2022

Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych stara się zablokować  fuzję dwóch gigantów wydawniczych z Wielkiej Piątki: Penguin Random House i Simon & Schuster.

Umowa o wartości 2,2 mld dolarów została zawarta pod koniec 2020 roku. “Sprawa będzie kluczowym testem polityki antymonopolowej administracji Bidena” – wskazuje “The Guardian”.

“Ta fuzja musi zostać zatrzymana” – podkreśla John Read, adwokat Departamentu Sprawiedliwości.

“Fuzja dałaby Penguin Random House ogromny wpływ na to, kto i co jest publikowane oraz jakie wynagrodzenie otrzymują autorzy za swoją pracę. Umowa, która została zaaranżowana przez dwie spółki Bertelsmann SE & Co. KGaA i ViacomCBS, Inc., prawdopodobnie zaszkodziłaby konkurencji w branży wydawniczej i powinna zostać zablokowana” – wskazano w pozwie.

Amerykański rząd twierdzi, że fuzja zaszkodziłaby również czytelnikom, dając im mniej książek do wyboru.

Departament Sprawiedliwości twierdzi, że w obecnym stanie rzeczy numer 1 pod względem całkowitej sprzedaży, czyli Penguin Random House, i numer 4, czyli Simon & Schuster,  ostro konkurują o nabycie praw do najgorętszych książek. Jeśli pozwoli się im się połączyć, to firma będzie kontrolować prawie 50 proc. rynku,  szkodząc konkurencji poprzez zmniejszenie zaliczek wypłacanych autorom i zmniejszenie produkcji i różnorodności.

Penguin Random House, należący do niemieckiej firmy medialnej Bertelsmann, jest zdecydowanie największym wydawcą w kraju. Publikuje ponad 2000 nowych tytułów każdego roku w ponad 90 wydawnictwach. W stajni Penguin Random House są tacy bestsellerowi autorzy jak Barack i Michelle Obama, których umowa pakietowa na ich wspomnienia wyniosła około 65 mln dolarów, Bill Clinton, który otrzymał 15 mln dolarów za swoje wspomnienia, Toni Morrison, John Grisham i Dan Brown.

Z kolei Simon & Schuster publikuje ok. 1000 nowych tytułów w 30 wydawnictwach.

Wielka Piątka – pozostałe trzy to Hachette, HarperCollins i Macmillan – zdominowała amerykańskie wydawnictwa. Stanowią one 90 proc. rynku oczekiwanych najlepiej sprzedających się książek, twierdzi amerykański rząd.

W sprawie fuzji zeznawać ma Stephen King, który krytycznie wypowiadał się w sprawie połączenia gigantów wydawniczych.

Jak podkreśla dziennik, prezydent Joe Biden uczynił konkurencję filarem swojej polityki gospodarczej, potępiając to, co nazywa nadmierną siłą rynkową szeregu branż i podkreślając znaczenie silnej konkurencji dla gospodarki, pracowników, konsumentów i małych firm. Biden, demokrata, wezwał federalne organy regulacyjne, w szczególności Departament Sprawiedliwości i Federalną Komisję Handlu, do większej kontroli połączeń dużych firm.

Proces ma trwać trzy tygodnie, do 19 sierpnia.

Podaj dalej
Autor: ET