Poniedziałek, 15 stycznia 2024
Jutro w Płocku i Warszawie

Wydawnictwo Czarne zaprasza na dwa spotkania, jakie odbędą się jutro, czyli we wtorek 16 stycznia.

W Płocku o godz. 18 w Muzeum Żydów Mazowieckich przy ul. Kwiatka 7 odbędzie się spotkanie z Anną Bikont i rozmowa o jej książce „Nigdy nie byłaś Żydówką”. Spotkanie będzie prowadzić Rafał Kowalski.

Anna Bikont jest dziennikarką, reporterką i pisarką, z wykształcenia psycholożka. Od pierwszego do ostatniego numeru (1982-1989) pracowała w zespole „Tygodnika Mazowsze”, pisma podziemnej Solidarności, współtworzyła też „Gazetę Wyborczą”, z którą związana jest do dzisiaj. Autorka kilkunastu książek, m.in. „Pamiątkowe rupiecie, przyjaciele i sny Wisławy Szymborskiej”(1997, wraz z Joanną Szczęsną) oraz „Lawina i kamienie. Pisarze wobec komunizmu” (2006, także z Joanną Szczęsną), za którą otrzymały Wielką Nagrodę Fundacji Kultury. W 2004 roku wydała głośną książkę „My z Jedwabnego”, której przyznano Europejską Nagrodę Książkową, a wydanie amerykańskie zostało uhonorowane nagrodą dla najlepszej książki o tematyce Holokaustu (National Jewish Book Award). W 2017 roku wydała biografię „Sendlerowa. W ukryciu”, za którą otrzymała m.in. Nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego, a w 2019 roku biografię Jacka Kuronia „Jacek” (wraz z Heleną Łuczywo), wyróżnioną Nagrodą Historyczną „Polityki”. W 2017 roku otrzymała doktorat honoris causa uniwersytetu w Göteborgu. W 2022 roku ukazał się jej reportaż „Cena. W poszukiwaniu żydowskich dzieci po wojnie”, która znalazła się w finale Nagrody Literackiej Nike oraz za który otrzymała Nagrodę „Newsweeka” im. Teresy Torańskiej i nominacje do Nagrody im. Jana Długosza, Nagrody Historycznej m.st. Warszawy im. Kazimierza Moczarskiego oraz Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego. Jej najnowszy reportaż, „Nigdy nie byłaś Żydówką. Sześć opowieści o dziewczynkach w ukryciu”, ukazał się w 2023 roku. Książki Anny Bikont były tłumaczone na angielski, chiński, czeski, francuski, hebrajski, hiszpański, holenderski, portugalski, niemiecki, szwedzki oraz włoski.

Również o godz. 18, ale w Warszawie, w Księgarni Czarnego przy al. Jana Pawła II 45a/56, odbędzie się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki poświęcone książce „Przez błękitne pola” autorstwa Claire Keegan zatytułowanej „Przez błękitne pola” w przekładzie Dariusza Żukowskiego. Spotkanie odbędzie w sali na poziomie -1.

Organizatorzy proszą przesłanie potwierdzenia przybycia na adres: ksiegarnia@czarne.com.pl.

W ośmiu opowiadaniach Claire Keegan, autorka „Drobiazgów takich jak te”, po raz kolejny udowadnia, że jest jedną z najznakomitszych irlandzkich pisarek. Mistrzowsko tworzy historie skupione na szczegółach i emocjach, a jej elegancka, klarowna proza pozostaje w pamięci na długo. Najważniejszą bohaterką zawsze pozostaje ona, Irlandia – jej skomplikowana historia, która odcisnęła piętno na społecznej pamięci, wpływ Kościoła katolickiego i jego wartości, plebejska kultura i tradycja. Postaci, którymi Keegan zaludnia swoją prozę, to przede wszystkim mieszkańcy małych miejscowości, nieufnie przyglądający się temu, co nowe. Wszyscy walczą z poczuciem pustki, samotnością i wypieranymi uczuciami. Skrzywdzona dziewczyna chce rozpocząć nowe życie. Katolicki ksiądz ponownie spotyka ukochaną. Młody chłopak mierzy się z nietolerancyjnym ojczymem. Na życie ich wszystkich wpływa Irlandia: niekiedy ponura i wymagająca, ale zawsze piękna.

 

Podaj dalej
Autor: (fran), Foto Anny Bikont – Czarne / © Mateusz Skwarczek / Agencja Gazeta