środa, 20 listopada 2019
Nowy numer "Biblioteki Analiz"

W Niemczech książka kosztuje tyle samo wszędzie – czy to w księgarni za rogiem, czy w dużym sklepie internetowym. To efekt systemu, który obowiązuje w tym kraju od końca XIX wieku, a uregulowany prawem został w 2002 roku. Wydawcy ustalają wiążącą cenę detaliczną dla każdego formatu (oprawa twarda, miękka, e-book), mogą anulować ustaloną cenę po osiemnastu miesiącach.

Börsenverein des Deutsches Buchhandels, czyli związek niemieckich wydawców i księgarzy, zlecił w 2018 roku dwóm niezależnym grupom badawczym przeanalizowanie skutków ustawy o stałych cenach książek w Niemczech. Jak wynika z obu badań, niemiecki system stałych cen książek odgrywa kluczową rolę w rozpowszechnianiu książek jako podstawowych dóbr kultury, a także zwiększa ich jakość i różnorodność. System jest również zgodny z prawem UE.

Zdaniem Aleksandra Skipisa, dyrektora zarządzającego Börsenverein: „System stałych cen książek w Niemczech działa jako gwarant jakości i różnorodności na rynku książki. Jest to jeden z czynników wpływających na reputację Niemiec jako wzór do naśladowania i potwierdza jego status jako drugiego pod względem wielkości rynku książek na świecie. System gwarantuje gęstą sieć księgarń, które pełnią kluczową rolę w rozpowszechnianiu literatury i jako niezbędne kanały dystrybucji, zwłaszcza dla małych i średnich wydawców”.

„Wyniki badań pokazują, jak niezbędny jest stacjonarny handel książką, zwłaszcza dla różnorodności kulturowej w naszym kraju. Kiedy księgarnie znikają, ludzie tracą ważne punkty kontaktowe, a tym samym dostęp do książek. Księgarnie to miejsca, które sprzyjają promowaniu edukacji literackiej, kultury, alfabetyzacji i miłości czytania. Badanie wykazało również, że wiele ciekawych książek i autorów nigdy nie zostałoby odkrytych bez stacjonarnych księgarń” – komentuje księgarka Annerose Beurich.

W numerze również:

  • Samorządy dla książki – relacja z debaty na temat upowszechniania czytelnictwa

„Z tej dyskusji wynika, że warto by­łoby zrozumieć, jakie zasoby mamy jako miasta, samorządy, instytucje. My, samo­rządowcy jesteśmy bardzo blisko ludzi, dysponujemy narzędziami, które mogą wpłynąć na czytelnictwo. Ma­my biblioteki, domy dziennego pobytu, szpita­le, różne inne jednostki, gdzie są ludzie i gdzie może pojawić się książka. Bardzo ważne, żebyśmy jako samorząd uporząd­kowali to, co mamy, tak jak zrobił to Kra­ków. Te zasoby to także historia i miejsca związane z literaturą, pisarzami, lokalny­mi twórcami, mamy legendy, opowieści, wreszcie fikcję, która toczyła się w na­szych miastach. I tego dziedzictwa mate­rialnego i niematerialnego możemy użyć w sposób twórczy” – mówił Paweł Rabiej, zastępca prezydenta m.st. Warszawy.

  • Dynamit naszych czasów – sztuczna inteligencja w naszej branży

“W księgarni takiej jak nasza, gdzie mamy do czynienia z produktami cyfro­wymi, wirtualny asystent to doskonały po­mysł rekomendowania książek klientom. To, co jest problemem każdej księgarni, to nadmiar tytułów. Mamy ponad 30 tys. tytułów w ofercie. Oczywiście, są różne algoryt­my, ale pojawiła się nadzieja, że automat dobierający lektury będzie bystrzejszy. Będzie mógł wychwy­cić wątki, postacie, nastrój. Wierzę, że sztuczna inteligencja pomoże w e‑com­merce” – twierdzi Beata Gutow­ska, która zarządza księgarnią e‑booków Publio.pl. I dodała: “A ponieważ, jak podkreśliła, plat­forma Publio łączy technologię ze świa­tem książek, to i w planach jest zastoso­wanie AI – właśnie prowadzone są testy z zespołem Literacka Sp. z o.o.”.

  • PWN, Znak i Wydawnictwo Literackie najsilniejszymi markami wydawniczymi.

Liderem zestawienia z branży e-commer­ce jest OLX. Drugie miejsce zajmuje Al­legro. Najsilniejszą medialnie marką organizato­rów targów i wystaw zostały Międzyna­rodowe Targi Poznańskie.

  • Top 10 Nielsen Bookscan Polska – milion książek Olgi Tokarczuk?

Od maja 2019 roku pokazujemy w „Biblio­tece Analiz” top 10 sprzedaży książek Book­scan w trzech kategoriach: F (fiction), N (non-fiction) oraz Y (dla dzieci i mło­dzieży). Dodatkowo prezentujemy ze­stawienia nawiązujące do Nobla dla Olgi Tokarczuk. Jest to podejście wyjątkowe, ale i okoliczności nie są zwyczajne. Renek Mendruń zastanawia się, czy uda się sprzedać milion książek noblistki w 2019 roku.

Tymczasem zestawienie fiction. 30 października weszły na rynek mocne nowości: „Miłość leczy rany” Katarzyny Bon­dy, „Iluzjonista” Remigiusza Mroza oraz „Si­twa” Pauliny Świst. Do tego należy dodać „Czarne słońce” Jakuba Żulczyka oraz „Po­krzyk” Katarzyny Puzyńskiej. Łącznie otrzy­mujemy dziesięć tytułów polskich autorów w top 10 w tej kategorii, w której oczywiście nie zabrakło i książek Olgi Tokarczuk.

Chcesz być na bieżąco z branżą książkową – zamów roczną prenumeratę >>>http://rynek-ksiazki.pl/sklep/biblioteka-analiz-prenumerata-roczna/

„Biblioteka Analiz” to profesjonalny, prestiżowy informator o rynku wydawniczo-księgarskim. Pismo adresowane jest głównie do pracowników wydawnictw, hurtowni i księgarni, jego celem jest dostarczanie kadrze menedżerskiej szybkiej oraz rzetelnej informacji. Istnieje na rynku od 2000 roku.

„Biblioteka Analiz” dostępna jest wyłącznie w prenumeracie. W naszym >>>sklepie internetowym można zamówić egzemplarze drukowane lub elektroniczne.

 

 

 

 

 

 

 

Autor: ET