Poniedziałek, 27 marca 2023

Dzień Autorów Europejskich to nowa inicjatywa Komisji Europejskiej, która zostanie zainaugurowana  27 marca, aby promować czytelnictwo w szczególności wśród młodzieży.

Ta europejska inicjatywa ma na celu połączenie sektorów literatury i edukacji, tak by zachęcić Europejczyków do czytania i pomóc im odkryć literaturę europejską oraz jej różnorodność językową i kulturową. Książki i czytanie mogą pomóc  młodym czytelnikom w radzeniu sobie z bieżącymi wyzwaniami społecznymi i osobistymi. Dzień jest także okazją do podkreślenia wagi wszystkich programów i inicjatyw realizowanych w poszczególnych krajach UE na rzecz promocji czytelnictwa.

Marija Gabriel, europejska komisarz ds. innowacji, badań naukowych, kultury, edukacji i młodzieży, oficjalnie zainauguruje tę inicjatywę w Sofii w Bułgarii. Towarzyszyć jej będzie Georgi Bardarow, bułgarski pisarz i laureat Nagrody Literackiej Unii Europejskiej w 2021 r.

27 marca szkoły średnie we wszystkich państwach członkowskich UE są zaproszone do wzięcia udziału w akcji czytania na głos z okazji Dnia Autorów Europejskich

Więcej informacji: https://culture.ec.europa.eu/cultural-and-creative-sectors/books-and-publishing/day-of-european-authors

 

 

Podaj dalej
Autor: ET