Piątek, 10 grudnia 2021

Największym zainteresowaniem wśród uczestników Czytaj PL cieszyła się książka „Fantastyczny Lem. Antologia opowiadań według czytelników”. Na podium najchętniej czytanych tytułów znalazły się też „Wiosna zaginionych” Anny Kańtoch oraz „Żałobnica” Roberta Małeckiego.

W tym roku w akcji wzięło udział ok. 40 tysięcy użytkowników, którzy zrealizowali przeszło 75 tys. wypożyczeń tytułów – podsumowali organizatorzy, czyli Miasto Kraków, KBF – operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO i Woblink.

Przypomnijmy, że rok temu odnotowano ponad 100 tysięcy wypożyczeń e-booków i audiobooków w dostępnych w akcji. A w rekordowej edycji Czytaj PL 2019, ponad 50 tys. uczestników pobrało książki w sumie ponad 130 tys. razy.

Tegoroczna edycja akcji Czytaj PL obecna była przede wszystkim w internecie. Miłośnicy literatury skanowali kod QR i dzielili się nim w przestrzeni wirtualnej i rzeczywistej. Akcja dotarła ponownie na Polską Stację Antarktyczną imienia Henryka Arctowskiego. Dzięki różnorodności gatunkowej tegorocznych tytułów każdy uczestnik mógł wybrać lekturę odpowiadającą jego literackim preferencjom. W promowanie proczytelnicznej inicjatywy zaangażowali się, jak w poprzednich edycjach, uczniowe szkół średnich udowadniając, że literatura jest dla nich ważna i chcą być jej ambasadorami.

– Chciałbym serdecznie podziękować wszystkim szkołom i ambasadorom, którzy zdecydowali się włączyć do naszej akcji. Widać, że czytanie jest ciągle ważne dla wielu młodych ludzi. To napawa optymizmem – powiedział Dariusz Jaworski, dyrektor Instytutu Książki, który był partnerem strategicznym.

Przez cały listopad uczestnicy akcji mogli skorzystać z 12 książek w formie e-booka oraz 10 w formie audiobooka. Tegoroczna akcja była pierwszą w historii, w której użytkownicy mogli korzystać nie tylko ze smartfonów i tabletów, ale również z czytników, takich jak Kindle™ czy InkBOOK!

–  Co roku staramy się być w stałym kontakcie z naszymi użytkownikami. Zarówno przed, w trakcie, jak i po akcji czytamy komentarze, maile, prośby i wiadomości, jakie dostajemy w mediach społecznościowych i na nasze skrzynki. Wielokrotnie otrzymywaliśmy prośbę o rozszerzenie możliwości korzystania z akcji Czytaj PL na czytniki książek elektronicznych. Tym razem wyszliśmy naprzeciw oczekiwaniom naszych użytkowników i umożliwiliśmy czytanie dwunastu bestsellerów na urządzeniach inkBOOK i Kindle. Ponadto wprowadziliśmy wiele nowych funkcjonalności, w tym odświeżony i ulepszony odtwarzacz audiobooków, dzięki któremu słuchanie stało się dużo prostsze i wygodniejsze. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku znów uda nam się czymś zaskoczyć! – powiedział Paweł Polański, prezes platformy Woblink.

Wydawcy i partnerzy biorący udział w tegorocznej edycji: Wydawnictwo Poznańskie, Wydawnictwo Znak, Wydawnictwo Marginesy, Wydawnictwo Literackie, Wydawnictwo Karakter, Wydawnictwo Czwarta Strona, Wydawnictwo Otwarte, Wydawnictwo SQN, Wydawnictwo Dowody na istnienie, Wydawnictwo Rebis, Wydawnictwo Filia, Storybox.pl, Audioteka i Cyfrant.

Historia Czytaj PL sięga 2013 roku, kiedy Kraków otrzymał tytuł Miasta Literatury UNESCO. Akcja po raz kolejny realizowana była przez KBF – instytucję kultury Miasta Krakowa, w ramach programu Kraków Miasto Literatury UNESCO.

W tegorocznej edycji dostępne były następujące tytuły:

  1. Kornel Filipowicz „Formikarium” (Wydawnictwo Znak)
  2. Anna Kańtoch „Wiosna zaginionych” (Wydawnictwo Marginesy)
  3. Tomasz Lem „Awantura na tle powszechnego ciążenia” (Wydawnictwo Literackie)
  4. Stanisław Lem „Fantastyczny Lem. Antologia opowiadań według czytelników” (Wydawnictwo Literackie)
  5. Aleksandra Lipczak „Lajla znaczy noc” (Wydawnictwo Karakter)
  6. Robert Małecki „Żałobnica” (Wydawnictwo Czwarta Strona)
  7. Tomasz Michniewicz „Chwilowa anomalia” (Wydawnictwo Otwarte)
  8. Marcin Mortka „Nie ma tego złego” (Wydawnictwo SQN)
  9. Dionisios Sturis „Gorzkie pomarańcze” (Wydawnictwo Poznańskie)
  10. Beata Szady „Dziobak literatury. Reportaże latynoamerykańskie” (Wydawnictwo Dowody na istnienie)
  11. Robert J. Szmidt „Per aspera ad astra” (Wydawnictwo Rebis)
  12. Magdalena Witkiewicz „Srebrna łyżeczka” (Wydawnictwo Filia)
Podaj dalej
Autor: ET