Poniedziałek, 19 lipca 2021
W programie ponad 60 wydarzeń

Przygotowania do 7. edycji Festiwalu Stolica Języka Polskiego są już na ostatniej prostej. Wydarzenie rozpocznie się 1 sierpnia w Zamościu, od 2 sierpnia przeniesie się do Szczebrzeszyna.

Patronem festiwalu w tym roku jest Tadeusz Różewicz. Gościem specjalnym festiwalu będzie Julia Różewicz, wnuczka poety.

– Szczebrzeszyn. Polszczyzna. Kierujmy te wspaniale brzmiące słowa do ludzi i do GPS – ów, żebyśmy się wspólnie spotkali na fantastycznym święcie literatury i języka polskiego w Szczebrzeszynie – tak na festiwal zaprasza prof. Ryszard Koziołek, rektor Uniwersytetu Śląskiego.

– Mamy tę ogromną przyjemność i zaszczyt, że możemy współtworzyć tę edycje festiwalu w Szczebrzeszynie w zakresie pasma poświęconego Tadeuszowi Różewiczowi w roku, kiedy obchodzimy stulecie jego urodzin – mówi Irek Grin, dyrektor Wrocławskiego Domu Literatury.

W tym roku program Festiwalu obejmuje ponad 60 różnych wydarzeń.

– W tym roku jak policzyliśmy, odwiedzi nas aż czworo laureatów Nagrody Literackiej Nike – Andrzej Stasiuk z nową powieścią „Przewóz”, Joanna Bator, z którą porozmawiamy o Śląsku i o powieści „Gorzko, gorzko”, Marcin Wicha z „Kierunkiem zwiedzania” i Radosław Rak, który otrzymał w zeszłym roku nagrodę za „Baśń o wężowym sercu, albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli”. Laureatka Nagrody Literackiej Gdynia Zyta Rudzka pojawi się z nową powieścią „Tkanki miękkie”. Przyjedzie też znakomity gość ze Szwecji – Maciej Zaremba Bielawski, autor „Domu z dwiema wieżami” uhonorowanego Nagrodą Kapuścińskiego. Porozmawiamy również o miłości – z Małgorzatą Halber i Olgą Drendą, o alkoholu (i nie tylko) z Ingą Iwasiów i Aleksandrą Zbroją, o golemach i opowieściach grozy z Maciejem Płazą i Piotrem Pazińskim, o fotografii i Polsce – z Chrisem Niedenthalem, i o życiu z muzyką – z Mikołajem Trzaską. Wspomnimy też niedawno zmarłego Jerzego Pilcha z autorem jego biografii Witoldem Beresiem. Porozmawiamy też o Kornelu Filipowiczu i zwierzętach w związku z kolejnym wyborem jego opowiadań „Formikarium” i jego biografią. Nie zabraknie spotkań poetyckich m.in.: Małgorzaty Lebdy i Urszuli Zajączkowskiej, a głosami wielu poetów przemówi Grzegorz Uzdański, autor „Nowych wierszy znanych poetów”. I to nie wszystko. Nie możemy doczekać się początku sierpnia i spotkania z Państwem na łące nad Wieprzem, bo znowu mamy poczucie, że coraz bardziej potrzebna jest nam „cała nadzieja w literaturze” – mówi Justyna Sobolewska, kuratorka literacka festiwalu.

Podczas Festiwalu Stolica Języka Polskiego poznamy laureatów dwóch nagród: Człowieka Słowa i Wielkiego Redaktora.

Nagroda Człowiek Słowa została powołana jako wyraz uznania dla kunsztu słowa i wdzięczności za pielęgnowanie i kreatywne wykorzystywanie potencjału polszczyzny na co dzień – zarówno w mowie potocznej, jak też języku oficjalnym, czy różnych jego stylach stosowanych z racji wykonywanego zawodu. Laureatką Nagrody w 2019 roku została Urszula Kozioł a w latach 2017 i 2018 – Wiesław Myśliwski i Maja Komorowska. Podczas 6. edycji nagrodę otrzymał Tadeusz Sobolewski. Z niecierpliwością czekamy na ogłoszenie wyników 7. edycji Festiwalu. Nazwisko laureata poznamy w sobotę, 7 sierpnia o 20:30.

Nagroda Wielkiego Redaktora to pierwsza nagroda w Polsce dla niedocenianego, a tak ważnego i wyjątkowo trudnego zawodu, jakim jest redaktor wydawniczy. Najlepsi redaktorzy są bardzo szanowani, a czasem wielbieni przez pisarzy. Bycie Wielkim Redaktorem to nie tylko zawód, to także pasja i misja realizowana z wielką skromnością. Poprzez ustanowienie tej nagrody chcemy docenić zawód redaktora wydawniczego i uhonorować najbardziej zasłużone dla polskiej literatury postacie redaktorów. W 2019 roku laureatką Nagrody Wielkiego Redaktora została Małgorzata Szczurek a rok wcześniej – Marianna Sokołowska. Podczas VI edycji Festiwalu Stolica Języka Polskiego to zaszczytne wyróżnienie otrzymał prof. Janusz Degler. Laureata 7. Edycji poznamy już w poniedziałek 2 sierpnia.

Inicjatorami i fundatorami nagrody są Honorowi Konsulowie Wielkiego Księstwa Luksemburga: Tomasz Kopoczyński i Adam Byglewski.

W tym zadebiutuje specjalnie zaplanowane pasmo językowe przygotowane przez prof. Danutę Kępę – Figurę z UMCS. Tematem przewodnim w tym roku będzie grzeczność i problemy komunikacji międzypokoleniowej. Na pasmo językowe zapraszamy codziennie w godzinach przedpołudniowych.

– Temat grzeczności językowej będzie realizowany niezbyt tradycyjnie. Grzeczność nie będzie występowała w roli kategorii normatywnej, czyli oceniania, tylko chciałabym, żeby Państwo zobaczyli, dzięki  wszystkim realizatorom tego pasma, gościom, których zaprosiłam, że grzeczność to jest zbiór zasad, które regulują relacje międzyludzkie – mówi prof. Danuta Kępa Figura.

W Szczebrzeszynie nie zabraknie atrakcji da najmłodszych. Dla nich Magdalena Kłos – Podsiadło i Katarzyna Stoparczyk – kuratorki Małej Stolicy, przygotowały program.

– Tegoroczna „Mała Stolica” będzie szczególna. Dlaczego? Bo już nam trochę podrosła. Nabrała pewności siebie i blasku. Podnosi do słońca swoje kilkuletnie życie i uśmiecha się, bo już za chwilę powita znakomitych gości. Ludzi pięknych i wrażliwych. Takich, którzy zdołali ocalić w sobie duszę dziecka. Jak będzie? Na pewno różnorodnie. I na pewno ciekawie. Sięgniemy po ważne książki i tematy. Będzie dużo dobrej zabawy, ale także uważnego spojrzenia na los dzieci, których życie nie oszczędza. Wakacyjna beztroska przeplatać się tu będzie z refleksyjnym zatrzymaniem myśli. By poprzez mądrą książkę sięgnąć do tego co boli i uwiera. Całość ujęta zostanie w zamojsko – szczebrzeską klamrę, której myślą przewodnią będzie „Książka od serca”  – to słowa kuratorek Małej Stolicy Języka Polskiego.

Jak każdego roku spotkaniom autorskim, dyskusjom o literaturze, języku, przyszłości towarzyszą koncerty i spektakle. Pierwszego dnia w Zamościu będzie można wysłuchać poezji Norwida, zaśpiewa Ewa Dałkowska, będzie też spektakl ,,Lem po robocie” na podstawie ,,Bajek robotów” z udziałem Krystyny Czubówny, Krzysztofa Wakulińskiego. Poniedziałkowy wieczór  już w Szczebrzeszynie to „Koncert piosenek Ewy Demarczyk” – śpiewa Anna Sroka. Wtorek to czytanie Różewicza „Matka odchodzi” w wykonaniu aktorów Teatru im J. Osterwy, którzy dzień później zagrają spektakl „Małe zbrodnie małżeńskie. W czwartek wieczorem odbędzie się widowisko poetyckie „Różewicza Teatr Niekonsekwencji” w reżyserii Jarosława Minkowicza. W piątek znów Różewicz na scenie, czyli “Najlepiej widzę, kiedy zamknę oczy” – widowisko „Portret Różewicza” z  Mają Komorowską i  Wojciechem Wysockim. Na zakończenie festiwalu w sobotę koncert Lecha Janerki.

Organizator Festiwalu Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie to: Fundacja Sztuki Kreatywna Przestrzeń.

Organizację festiwalu dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury”

Partnerem  7. edycji „Festiwalu Stolica Języka Polskiego”, jest Województwo Lubelskie. Lubelskie Smakuj Życie. Wydatek współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Podaj dalej
Autor: ET