Poniedziałek, 22 maja 2023

W piątek 19 maja w Gdańsku przy ul. Długiej 35 odbyła się druga odsłona wydarzenia nazwanego „Mównica L” jako „występ nr 2” z udziałem Anny Danuty Pitry, Kamila Galusa, Wojciecha Borosa i Leny Pelowskiej.

Jak informują organizatorzy, „Mównica L” to cykl performatywnych spotkań z autorami i autorkami serwisu miastoliteratury.com, który prezentuje trójmiejską scenę literacką. W premierowej „Mównicy”, jaka odbyła się 15 kwietnia udział wzięli: Izabela Morska, Daniel Odija, Barbara Piórkowska i Paweł Radziszewski. Prowadzącym spotkania był Marcin Hamkało.

Uruchomiony w maju 2022 roku program Gdańsk Miasto Literatury to nowe zobowiązanie kulturalne Gdańska, które wynika z przekonania władz miasta, że kultura książki, a także osoby tworzące literaturę i z niej korzystające potrzebują systemowego wsparcia i na nie zasługują. Uznano, że do skutecznej realizacji tego zadania potrzebny jest doświadczony zespół, osobny namysł i unikalna strategia. Przygotowaniami kieruje Marcin Hamkało, pełnomocnik prezydent Gdańska. Pierwszy etap to konsultacje środowiskowe, czyli spotkania z zaproszonymi na „burze mózgów” pisarzami, redaktorami, wydawcami, bibliotekarzami czy animatorami kultury. – Chcemy pomóc wzajemnie zobaczyć się ludziom literatury i wspólnie z nimi zastanowić się nad najskuteczniejszymi sposobami wspierania gdańskiego pola literackiego. Szukamy rozwiązań systemowych, które pomogą rozwijać życie literackie i integrować środowiska twórcze Gdańska – mówił Marcin Hamkało.

Jesienią 2022 roku premierę miał serwis www poświęcony wydarzeniom, miejscom i postaciom literackim Gdańska. Przygotowywane są wspólne dla gdańskich wydarzeń ogólnopolskie działania promocyjne. W czerwcu 2023 roku zostanie zatwierdzona i wysłana do UNESCO aplikacja Gdańska do Sieci Miast Kreatywnych w dziedzinie literatury. Tymczasem trwa przygotowanie programu przyszłego Domu Literatury, który powstanie w dawnym Zespole Dobroczynności i Sierot na Osieku (ul. Sieroca 6-8). Przez kilka ostatnich lat działał tam oddział Gdańskiej Galerii Miejskiej pod nazwą Dom Chodowieckiego i Grassa. Program placówki będzie teraz rozbudowany także o inne postaci ważne dla gdańskiej literatury.

Na początku lipca 2022 po wielu latach przygotowań rozpoczął się remont siedemnastowiecznych zabudowań sierocińca. Potrwa 4 lata. Przyszły Dom Literatury zajmie się nie tylko historią gdańskich pisarzy (powstanie tu stała wystawa im poświęcona), ma także pomagać tworzyć nową literaturę gdańszczan i o Gdańsku – różnorodną gatunkowo, na różnych poziomach zaawansowania, od młodzieńczych zabaw z tekstem po wielotomowe, zapewne mroczne, epickie sagi. Dom będzie inspirował i wspierał rozwój talentu i umiejętności osób zajmujących się pisaniem, przekładaniem, redagowaniem, ilustrowaniem, publikowaniem, analizowaniem i ekranizowaniem książek. Zapewni gdańskim pisarzom i pisarkom profesjonalne wsparcie prawne i promocyjne, będzie rozwijać rzetelną krytykę literacką. Opracuje i będzie promował programy twórczego pisania dla dzieci i młodzieży. Udostępni prywatne archiwa pisarzy, przygotuje publikacje poświęcone literaturze Gdańska. Zaprosi do wspólnej pracy rezydentów z Polski i z zagranicy.

Miastoliteratury.com ma współtworzyć, integrować i komentować życie literackie Trójmiasta. Za sprawą regularnie (kilka razy w tygodniu) ukazujących się tekstów publicystycznych, informacyjnych i literackich będzie budować opowieść o literackim Gdańsku.

Anna Danuta Pitra – gdańska poetka z rocznika 1982. Kobieta z przeszłością, ale bez biografii. Była nagradzana, zajmowała miejsca, wygrywała, ale jednak kiedy to było. Słowa kluczowe: wiek balzakowski, zombie, bumerang, stare dobre czasy, nieznośny sentymentalizm. Można ją było czytać m.in. w antologiach “Wiersze wysłane” (2008) i „Konstelacje” (2019), ponadto w „Odrze”, „Toposie”, „Autografie”, „Helikopterze”. Zdarzył się tomik „Dualis” (Biblioteka Rękopisów GTPS 2002) oraz arkusz poetycki „zaczyn” (Topos 2004). Tomik „Ciary” ukazał się 16 maja nakładem wydawnictwa Ostatnia Sobota Lata.

Wojciech Boros – urodzony 10 kwietnia 1973 roku w Gdańsku, poeta. Zdobywca „Czerwonej Róży” (1996). Laureat Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury (2013, 2018). W latach 2013-2014 wziął udział w austriacko-polskim projekcie artystycznym Josefa Trattnera „SOFA. Polnische sofafahrten / Z sofą po Polsce”. Jego wiersze były tłumaczone na język niemiecki, czeski, angielski, białoruski i ukraiński. Wydał tomy: „Nierealit górski” (1997), „Jasne i Pełne” (2003), „Złe zamiary” (2008), „Pies i Pan” (2014) oraz audiobook „Pusta noc” (2012 – w opracowaniu muzycznym Marcina „Emitera” Dymitera). Redaktor działu poezji w kwartalniku „Bliza” (od 2009), współpracował z dwumiesięcznikiem literackim „Autograf” (2000–2020), publikuje także w pomorskim magazynie artystycznym „Słowo” (od 2022). Organizuje wieczory poetyckie, konkursy jednego wiersza, slamy etc.

Kamil Galus – poeta, redaktor, animator. Autor trzech książek poetyckich, ostatnio „Iskanie felgi”, WBPiCAK, 2021. Mieszka w Gdańsku.

Lena Pelowska – z wykształcenia fizyk. Rodowita mieszkanka Gdańska, autorka wydanego niedawno debiutu poetyckiego „Marcjanna idzie na wojnę” (Fundacja Duży Format, Warszawa 2021). Jej wiersze przez wiele lat ukazywały się w antologiach twórców trójmiejskich oraz w ogólnopolskich antologiach haiku. Od kilku lat aktywnie uczestniczy w poetyckim i artystycznym życiu Trójmiasta. W listopadzie 2022 roku z jej inicjatywy i przy współorganizacji Stowarzyszenia Wolne Miasto Kultury odbyły się gdańskie „Dziady w Obrządku Poetyckim”, które zostaną zapamiętane.

 

 

Podaj dalej
Autor: (fran)