Czwartek, 21 listopada 2019
Miljenko Jergović, Vedrana Rudan, Dejan Aleksić

Już pod koniec marca miłośnicy literatury bałkańskiej będą mieli okazję spotkać osobiście jej autorów, m. in. bardzo cenionego w Polsce, mieszkającego w Zagrzebiu bośniackiego pisarza i publicystę Miljenka Jergovicia, czy jednego z najważniejszych pisarzy współczesnej literatury serbskiej – Svetislava Basarę. W Gdańsku nie zabraknie też odważnych głosów kobiecych – Vedrany Rudan z Chorwacji i Feridy Duraković z Bośni i Hercegowiny. Gośćmi Targów będą także poeci: Dejan Aleksić (Serbia), Darko Cvijetić (BiH), Balša Brković (Czarnogóra) oraz dramatopisarze: Tomislav Zajec i Ivor Martinić (Chorwacja).

Gościem Honorowym Gdańskich Targów Książki w 2020 r. będą bowiem BAŁKANY. Po północnoeuropejskiej, islandzkiej edycji zeszłorocznych targów przyszła kolej na słowiańskie południe. Znad Morza Grenlandzkiego przeniesiemy się zatem nad ciepły Adriatyk. Region wieloetniczny, wielokulturowy i wielojęzyczny, pełen sprzeczności, wręcz oksymoroniczny, którego literatura staje się emisariuszem poglądów i idei jego mieszkańców, buduje mosty, znosi granice, rodzi się ponad konfliktami.

“Poprzednie dwie edycje udowodniły, że zainteresowanie literaturą w naszym mieście jest ogromne, a targi książki stanowią doskonałe uzupełnienie dla pozostałych wydarzeń literackich organizowanych w Trójmieście. Zatem, aby sprostać rosnącym z roku na rok oczekiwaniom, w 2020 r. wszystkich miłośników literatury zapraszamy na teren Międzynarodowych Targów Gdańskich AmberExpo, gdzie spotkamy się w ostatni weekend marca. Większa przestrzeń, to też więcej możliwości i bogatszy program. Spotkania autorskie z czołowymi polskimi i zagranicznymi pisarkami oraz pisarzami, debaty, warsztaty dla najmłodszych, wystawy i panele dyskusyjne, to tylko wybrane wydarzenia z programu towarzyszącego targom książki” – zachęcają organizatorzy.

Tematem poruszanym podczas debat będą między innymi wydarzenia, które odbiły się szerokim echem w mijającym roku. Niewątpliwie należą do nich m.in. Literacka Nagroda Nobla dla Olgi Tokarczuk, a także Nagroda Literacka „Nike” dla Mariusza Szczygła.

Wcześniejsze edycje Gdańskich Targów Książki okazały się sukcesem nie tylko frekwencyjnym – w 2019 r. odwiedziło nas ponad 15 tysięcy czytelników. Na poprzedniej edycji mieliśmy także zaszczyt i przyjemność przyjąć Gości Honorowych. Z wiodącymi pisarkami i pisarzami islandzkimi rozmawialiśmy nie tylko na temat literatury, ale również na tematy demokracji, otwartości i edukacji kształtującej postawy obywatelskiej. Do jednej z debat dołączyła też pani Prezydent Miasta Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

Trzydniowe targi to pretekst do tego, aby porozmawiać o kulturze, która łączy, a nie dzieli, ma siłę oddziaływania pomimo różnic i barier. Do dyskusji na temat wolności kultury ponad podziałami zaprosimy przedstawicieli środowisk naukowych i literackich. Nie uciekając od tematów ważnych, aktualnych i nierzadko trudnych, w programie targów znajdą się również wydarzenia poświęcone zmianom klimatycznym oraz dyskusje na temat świadomości i odpowiedzialności w myśl idei less waste.

Gdańskie Targi Książki odbędą się w dniach 27-29 marca w AmberExpo w Gdańsku przy ul. Żaglowej 11.

Podaj dalej
Autor: Sztuja Wyboru