Poniedziałek, 4 lipca 2022
Wyjątkowa Biesiada Literacka

W wypełnionej sali warszawskiego Domu Literatury, co ostatnio nie było częste, we wtorek 28 czerwca odbyła się wyjątkowa Biesiada Literacka w ramach cyklicznych comiesięcznych spotkań organizowanych przez Odział Warszawa Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.

– Takie zdarzenie nie zdarza się codziennie, nawet nie raz na miesiąc, ani raz na rok, a pandemia spowodowała, ze nie mieliśmy uroczystości wręczania Medalu Gloria Artis. Dzisiaj nagrodzimy tym medalem aż troje członków naszego Oddziału SPP – powiedział Zbigniew Zbikowski, prezes oddziału warszawskiego SPP.

Wanda Zwinogrodzka, podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, wręczyła odznaczenia nadane przez prof. Piotra Glińskiego, wiceprezesa Rady Ministrów, ministra kultury i dziedzictwa narodowego. Otrzymali je: poeta i reżyser teatralny Jerzy Binkowski, pisarz Wacław Holewiński (na zdjęciu) oraz Alicja Patey-Grabowska, poetka, autorka wierszy dla dzieci i sztuk teatralnych oraz tłumaczka.

– Gdy w 2008 roku prezydent Lech Kaczyński odznaczał mnie Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, było to symboliczne zamknięcie mojej działalności podziemnej. Teraz mam jednak nadzieję, że Gloria Artis nie jest zamknięciem okresu mojej działalności twórczej, tym bardziej, chociaż może niektórych to zmartwi, że w tym tygodniu skończę nową powieść. Czuję się tym odznaczeniem zaszczycony i chciałbym za niego bardzo podziękować. Myślę, że te odznaczenia są uhonorowaniem naszej dotychczasowej pracy i chce też podziękować zarządowi warszawskiego oddziału SPP, że pomyślał o przyznaniu odznaczeń – podziękował Wacław Holewiński.

– To jest wielkie święto, kiedy długa, długa działalność samotna przynosi efekt w postaci zauważenia, chociaż najważniejsze są książki, o których zawsze myślimy. Z Wackiem Holewińskim znamy się od dawna, pamiętam go jako wydawcę podziemnego, a teraz stał pisarzem, a nawet filmowcem. Stowarzyszenie Pisarzy Polskich ma to szczęście, że ma bardzo aktywnych członków, w tym właśnie Wacława Holewińskiego, który od lat prowadzi Biesiady Literackie – powiedziała prof. Anna Nasiłowska, prezes SPP.

Gratulacje odznaczonym złożyła wiceminister Wanda Zwinogrodzka, która stwierdziła, że „mamy tak wspaniale rozwijającą się literaturę i tak znakomitych autorów”.

Z Alicją Patey-Grabowską o pisaniu wierszy i przekładach literackich rozmawiał Piotr Müldner-Nieckowski, z Jerzym Binkowskim o jego drodze twórczej – Małgorzata Karolina Piekarska, a z Wacławem Holewińskim, który odczytał fragment najnowszej powieści – Zbigniew Zbikowski.

Tradycyjnie Piotr Wojciechowski odczytał swój felieton, a wybrane książki – starsze i nowe – rekomendowali: Piotr Wojciechowski, Zbigniew Zbikowski, Małgorzata Karolina Piekarska i Piotr Müldner-Nieckowski. W trakcie wieczoru czytane były też  wiersze Małgorzaty Trzcińskiej-Dąbrowskiej, poetki i malarki, obecnej na sali.

 

Podaj dalej
Autor: (pd), fot. pd