Piątek, 4 marca 2022
Publikacje trafią do bibliotek wojewódzkich

Instytut Książki poinformował, że przekaże na rzecz obywateli Ukrainy, przebywających na terenie Polski, książki w języku ukraińskim.

“Poruszeni cierpieniem tysięcy uchodźców szukających schronienia w naszej ojczyźnie przed barbarzyńską agresją ze strony Federacji Rosyjskiej, przekażemy na rzecz obywateli Ukrainy przebywających na terenie Polski książki w języku ukraińskim, które zostały wydane w ramach Programu Translatorskiego ©Poland. Są to zarówno pozycje dla dorosłych, jak i dzieci – klasyka polskiej literatury,
jak też popularne tytuły literatury współczesnej” – poinformowano.

W ramach Programu Translatorskiego ©Poland Instytut Książki corocznie dofinansowuje wydania przekładów literatury polskiej, które ukazują się na całym świecie. Program jest adresowany do zagranicznych i polskich wydawców zainteresowanych wydawaniem polskich książek w tłumaczeniach na inne języki. Każdy wydawca, który otrzyma grant na wydanie książki, jest zgodnie z regulaminem programu zobowiązany do przesłania do Instytutu Książki 10 egzemplarzy wydanej pozycji. Dzięki temu Instytut Książki zgromadził znaczne zbiory polskiej literatury w przekładach na języki obce, które jedynie w pewnym zakresie są wykorzystywane w ramach prowadzonych działań promocyjnych w trakcie zagranicznych targów książki.

Istotną częścią tych zbiorów są książki wydane w języku ukraińskim (235 tytułów, ponad 2300 egzemplarzy). W ramach programu zostały wydane zarówno dzieła klasyków (Sienkiewicz, Wyspiański), pisarzy współczesnych (Różewicz, Szymborska, Tokarczuk), jak i książki służące budowie dobrosąsiedzkich relacji i przybliżające wspólną historię.

“Po konsultacjach z Konferencją Dyrektorów Wojewódzkich Bibliotek Publicznych postanowiliśmy przekazać ponad połowę tych zbiorów w ramach darowizn na rzecz wojewódzkich bibliotek publicznych, które zobowiązały się do wykorzystania ich w celu prowadzenia działań na rzecz obywateli Ukrainy przebywających na terenie Polski. Biblioteki wojewódzkie będą udostępniać te pozycje bibliotekom powiatowym i gminnym, w zależności od potrzeb, podobnie jak dzieje się to w przypadku Dyskusyjnych Klubów Książki.

Tytuły, które przekazujemy, mogą pozytywnie wpłynąć na aklimatyzację obywateli Ukrainy na terenie Polski i przyczynić się do poznania naszej kultury. W przypadku dzieci i młodzieży przekazane książki mogą również pomóc w przepracowaniu wojennej traumy” – wskazano.

Podaj dalej
Autor: ET
Źródło: Instytut Książki