Piątek, 16 października 2020
Pierwsza w Polsce linia do oprawy zeszytowej Duplo iSaddle Pro

Poligraficzna Agencja Informacyjna przekazała, że minione miesiące oznaczały dla drukarni cyfrowej, działającej w Łodzi w ramach OSDW Azymut, czas wzmożonych inwestycji w rozwiązania sprzętowe i software’owe. Wśród tych pierwszych jednym z kluczowych była linia do oprawy zeszytowej iSaddle Pro firmy Duplo, wyposażona w podajnik DSF-6000. To pierwsza tego typu konfiguracja tego rozwiązania w Polsce i jedna z pierwszych w tej części Europy. Inwestycja pozwoliła drukarni znacząco zwiększyć swoje możliwości w zakresie oprawy zeszytowej prac wykonywanych tu w technologii druku cyfrowego.

– Do czasu inwestycji w rozwiązanie Duplo ich udział w naszej produkcji dziełowej był bliski zeru. Jednak zakup i wdrożenie profesjonalnej, zautomatyzowanej linii do oprawy zeszytowej był jednym z naszych priorytetów i kluczowych punktów przyjętego jakiś czas temu planu inwestycyjnego. Docelowo zakładamy, że prace oprawiane w tej technologii, zarówno na własne potrzeby firm wchodzących w składy Grupy PWN, jak też wykonywane dla klientów zewnętrznych, będą stanowić około 25 proc. całej produkcji. Obecnie – z uwagi na bardzo specyficzny rok, którego drugi i trzeci kwartał przebiegały pod znakiem obostrzeń związanych z pandemią – wykonujemy w niej kilkanaście tysięcy zeszytów miesięcznie. Maszyna ma rzecz jasna dużo większy potencjał, który – o tym jestem przekonany – już wkrótce wykorzystamy – powiedział Maciej Szymański, dyrektor drukarni.

System iSaddle Pro to zaawansowana linia do oprawy zeszytowej, wyposażona w podajnik cyfrowy DSF-6000, oferująca prędkość podawania do 600 arkuszy/minutę, o bardzo zróżnicowanej gramaturze (od 64 do 300 g/m2). – Rozmowy z klientem, dotyczące planowanej inwestycji były od początku bardzo rzeczowe i konkretne. Celem była perfekcyjna oprawa zeszytowa cyfrowych wydruków, na których opiera się produkcja realizowana przez Azymut. Przekonaliśmy pana Macieja Szymańskiego do obejrzenia i przetestowania systemu z najwyższej półki Duplo. Maszyna iSaddle Pro realizuje oprawę zeszytową na siodle z bigowaniem w linii, a całości dopełnia najszybszy podajnik cyfrowy na rynku – stwierdził Michał Moczulski z firmy Duplo Polska, odpowiedzialny za transakcję z łódzką drukarnią.

– Testy wypadły bardzo dobrze, więc – po przeanalizowaniu wszystkich ofert rynkowych – finalnie wybór padł właśnie na rozwiązanie zaproponowane przez Duplo, które okazało się bardzo innowacyjne, elastyczne, wysokowydajne i zapewniające najwyższą jakość w zakresie oprawy zeszytowej. Wspomniany podajnik cyfrowy był dla nas bardzo ważnym elementem całej konfiguracji, bo umożliwia zbieranie arkuszy oraz wkładkowanie kilku insertów w trybie inline. To w dużym stopniu usprawnia i automatyzuje cały proces. Nie mniej istotna była możliwość zastosowania różnych rodzajów zszywek oraz trimmer boczny i frontowy, pozwalający na wykonywanie gotowego do dystrybucji produktu finalnego – powiedział Maciej Szymański.

Jak wcześniej wspomniano, zakup linii Duplo był jednym z elementów kompleksowego planu inwestycyjnego, obejmującego – poza linią do oprawy zeszytowej – także nową zwojową maszynę cyfrową, linię do produkcji bloków książkowych oraz rozwiązania w zakresie oprawy klejonej. – Tym samym możemy zaoferować zarówno spółkom wchodzących w skład Grupy PWN, jak i klientom zewnętrznym, bardzo szerokie spektrum możliwości technologicznych. Oprawa zeszytowa, wciąż niezwykle popularna wśród wydawców książkowych, zwłaszcza edukacyjnych, była o tyle istotna, że dotychczas realizowaliśmy ją wyłącznie w kontekście publikacji monochromatycznych. Po niedawnych inwestycjach, m.in. w system iSaddle Pro, odnotowaliśmy wręcz skokowy, bo o 150 proc. wzrost książek pełnokolorowych. Gross z nich realizujemy na zamówienie Wydawnictwa Szkolnego PWN, ale odnotowujemy też rosnące zainteresowanie nimi ze strony klientów zewnętrznych, również zagranicznych – przekazał Maciej Szymański.

Jak przyznaje dyrektor drukarni, jej plany właśnie w zakresie eksportu były bardzo ambitne, jednak nieco pokrzyżowała je sytuacja spowodowana pandemią. – Do marca tego roku notowaliśmy systematyczne wzrosty, głównie na rynku niemieckim. Obecnie pracujemy nad odbudową i dalszym rozwojem naszej oferty eksportowej. Mamy nadzieję, że m.in. inwestycja w system Duplo znacząco nam w tym pomoże  – powiedział Maciej Szymański.

– Bardzo kibicujemy drukarni cyfrowej Azymut w jej rozwoju. Jest to prężnie działająca fabryka o bardzo wąskiej specjalizacji i po części wewnętrznym charakterze, która jednak coraz śmielej wychodzi ze swoją ofertą na zewnątrz. Naszym zdaniem podejście reprezentowane przez jej kierownictwo, czego efektem są realizowane tu sukcesy, może świecić przykładem dla każdej dziedziny biznesu. Od początku wiedzieliśmy, że mamy do czynienia z niezwykle świadomym swoich celów zespołem, odpowiedzialnym za dobór rozwiązań w każdym z obszarów, na których firma jest obecna. Cieszymy się, że wspólnie z panami Maciejem Szymańskim i Grzegorzem Karnickim, kierownikiem produkcji, udało nam się wypracować najlepszą z możliwych konfiguracji, nieco skorygowaną po testach przeprowadzonych w naszym centrum w Wielkiej Brytanii. Mamy nadzieję, że jej ambitne plany, uwzględniające działania prowadzone zarówno na rynku polskim, jak i międzynarodowym, zostaną zrealizowane z nawiązką – dodał Michał Moczulski.

 

Na zdjęciu od lewej: Maciej Szymański i Michał Moczulski

 

Podaj dalej
Autor: (fran), foto: Poligraficzna Agencja Informacyjna