Poniedziałek, 15 kwietnia 2024
Premiera 15 maja

Jacek Bartosiak – czołowy polski ekspert od geopolityki – powraca! W zbiorze felietonów oraz pogłębionych rozmowach z wybitnymi polskimi oraz zagranicznymi analitykami kreśli mapę naszych problemów, wyzwań. A robi to w swoim stylu – odważnie i bezkompromisowo.

„Sięgając po tę książkę, mogą Państwo sprawdzić, czy się myliłem” – mówi autor.

Zebrane teksty – wcześniej w latach 2020–2024 publikowane na stronach think tanku Strategy&Future – dotyczą kluczowych problemów współczesności: chaosu i deglobalizacji, ukrytych i jawnych konfliktów w Ukrainie, na Bliskim Wschodzie czy w Afryce. Dotykają naszych najgłębszych obaw o to, co będzie ze światem, jaki znamy. Dla Bartosiaka najważniejsze jednak zawsze pozostają pytania o Polskę. Jaką kulturę strategiczną prezentuje polska klasa polityczna? Co w geopolitycznym myśleniu poprzednich pokoleń warto pielęgnować, a o czym powinniśmy jak najszybciej zapomnieć? Autor przedstawia też alternatywny bieg historii – co by się stało, gdyby Rosjanie w 2022 roku zajęli Kijów? Co zrobią Polacy, jeśli wybuchnie wojna na Pacyfiku?

Druga część książki to wybór najlepszych wywiadów Jacka Bartosiaka ze znawcami geopolityki, politologii, historii, strategii i wojskowości, między innymi: rozmowa z Elbridge’em Colbym o fiasku prymatu Stanów Zjednoczonych, wojnie światowej i broni jądrowej, a z byłym szefem wywiadu Floty Pacyfiku Jamesem “Kimo” Fanellem – o możliwym konflikcie z Chinami.

Ta książka powstała z myślą o przyszłości, jednak punktem wyjścia do analiz często są dawne wydarzenia, zestawiane z tym, co dzieje się tu i teraz. Niebanalne wycieczki w przeszłość, w dzieje Polski i świata, pokazują, że historia naprawdę lubi się powtarzać. A my powinniśmy wyciągać z niej wnioski już dzisiaj.

Znani historycy: Niall Ferguson, Timothy Snyder, a nawet dawna sekretarz stanu USA Hilary Clinton, podczas lutowej konferencji bezpieczeństwa w Monachium zgodnie oświadczyli, że mamy już wojnę światową, że mocarstwa rewizjonistyczne nie zgadzają się na amerykański prymat i otwarcie go zwalczają, niszcząc świat, do którego przyzwyczailiśmy się przez kilka ostatnich dekad. (…)

Dzieci morza wzywają swoją matkę w sumie już od kilku lat. By wyznaczyła drogę sojuszowi. By dała im swą siłę, by wreszcie wygrała wojnę o świat i dała im bezpieczeństwo. Ale Ameryka nie ma na to siły we wszystkich regionach naraz. (…)

Ta książka jest zapisem drogi, która do obecnej sytuacji doprowadziła i zarazem kroniką tego, jak przebiegał początek obecnej wojny światowej.

(fragment wstępu)

 

Podaj dalej
Autor: Wydawnictwo Literackie