Czwartek, 16 listopada 2023

Miesięcznik „My Company Polska” opublikował listę 23 najbardziej wpływowych Polaków w AI.

„Rok 2023 to rok sztucznej inteligencji. To wielka rewolucja, której konsekwencji jeszcze nie znamy. Postanowiliśmy pokazać 23 Polaków (i ich firm), którzy kreślą jej kształt. Warto ich obserwować, bo to oni widzą przyszłość” – wskazano.

Na liście znalazł się pisarz Jacek Dukaj.

Opis z „My Company Polska”:

Filozof, futurysta i jeden z najpopularniejszych współczesnych polskich autorów science fiction i fantasy, a przez wielu uważany za najwybitniejszego żyjącego przedstawiciela rodzimej prozy fantastycznej. Ukończył filozofię na Uniwersytecie Jagiellońskim, a w 1990 roku debiutował na łamach miesięcznika „Fantastyka” opowiadaniem pt. „Złota Galera”. Laureat wielu prestiżowych nagród.

W twórczości oraz wywiadach często porusza kwestie związane z technologią, sztuczną inteligencją czy futuryzmem. Nie stroni przy tym od świata biznesu – w zeszłym roku poinformował o założeniu spółki technologicznej Nolensum, której głównym celem ma być wydanie gry opartej na powieści „Starość aksolotla”.

– Można pisać na papierze i można pisać na świecie. Od wielu lat obserwowałem z bliska, jak środek ciężkości kultury przesuwa się z form opartych na piśmie w media audiowizualne. Postępuje rewolucja technologiczna umożliwiająca przeżywanie treści tych mediów w bezpośrednich doświadczeniach zmysłowych. Duża część mojej twórczości opisywała konsekwencje takich przemian. Aż nadszedł czas, gdy przynajmniej niektóre z tych moich pomysłów zamiast na papierze mogę realizować naprawdę, w świecie – tłumaczył wówczas Jacek Dukaj.

W maju br. pisarz wziął udział w debacie „Sztuczna inteligencja w gospodarce”, która była częścią obchodów Dni Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. Na zakończenie dyskusji został poproszony o określenie się, czy stoi po stronie optymistów, czy pesymistów w podejściu do rozwoju sztucznej inteligencji. – Są w tym momencie dwa scenariusze. Jeden jest taki, że AI zrobi nam wszystkim dobrze tak, że nie będziemy zdolni do bycia nieszczęśliwymi. A drugi? AI nas zniszczy, więc nie będziemy czuli nic – mówił Jacek Dukaj.

Pełna lista dostępna jest TUTAJ

Podaj dalej
Autor: ET