Niedziela, 2 listopada 2008


Jacek Santorski & Co Agencja Wydawnicza Sp. z o.o.


03-972 Warszawa, ul. Alzacka 15a, tel.
(022) 6162944, fax (022) 6161272, http://www.jsantorski.pl, e-mail wydawnictwo@jsantorski.pl

 

Przychody ze sprzedaży książek wydawnictwa Jacek Santorski & Co. wyniosły 4,22 mln zł (wzrost o 10 proc.). Opublikowano 52 tytuły, w tym 34 nowości. Łącznie sprzedano blisko 270 tys. egz. Zatrudnienie wzrosło o jedną osobę i na koniec 2007 roku w wydawnictwie pracowało 14 osób.


Profil wydawnictwa, początkowo związany z zawodową działalnością Jacka Santorskiego, jest konsekwentnie, od kilku lat rozszerzany. Obecnie książki publikowane są w dziewięciu działach tematycznych takich jak: literatura piękna, psychologia, psychologia biznesu, psyche, literatura dla dzieci i młodzieży, miłość i erotyka oraz poradniki.


Od lat najlepiej sprzedającym się tytułem wydawnictwa jest „Świat Zofii” Josteina Gaardera. Pierwsze wydanie książki ukazało się w 1995 roku, od tego momentu jej sprzedaż  przekroczyła 320 tys. egz. Łącznie nakładem Santorskiego ukazało się 12 książek Gaardera, m.in.: „Tajemnica Bożego Narodzenia”, „Przepowiednia Dżokera”, „Vita brevis”, „Córka dyrektora cyrku”, „Dziewczyna z pomarańczami”, „Maja. Opowieść o miłości i przemijaniu”.


W 2002 roku oficyna wydała pierwsze tytuły z zakresu literatury pięknej, zarówno polskiej, jak i zagranicznej. Wśród wydanych w ostatnich latach pozycji należy wyróżnić m.in. „Mój przyjaciel zdrajca” – powieść biograficzną o pułkowniku Ryszardzie Kuklińskim autorstwa Marii Nurowskiej, „Bromba i filozofia” Macieja Wojtyszki czy „Kuchnia Polska. Kuchnia Rzeczypospolitej wielu narodów” Macieja Kuronia. Wydawnictwo ma na swoim koncie książki ponad 200 autorów.


Obecnie publikacje ukazują się w 11 seriach: „Literatura skandynawska” (10 tytułów), „Czarna seria” – powieści kryminalne i thrillery (6), „Ciało, zmysły, seks” (6), „Niebaśnie” – książki dla dzieci (4), „Młodzi gniewni. Europa” (2), „Psychologia na co dzień” (10), „Kieszonkowa” (10), „Oblicza duchowości” (10), „Biblioteka Gaarderowska” (4), „Biblioteka Hellingerowska” (6), „Biblioteka Wilberowska” (4) oraz „Dobry Biznes” (2).


W grupie najpopularniejszych tytułów w 2007 roku znalazły się także: poradniki „Raj na Ziemi, czyli Rady nie od parady II” Małgorzaty Strzałkowskiej, „Miłość, wolność, samotność” Osho, „Grill. Potrawy z rusztu i grilla” Macieja Kuronia, „Quest. Twoja droga do sukcesu” Wojciecha Eichelbergera, Pierre’a Fortha i Francisa Naila, „Budda i miłość” Lamy Ole Nydahla, „Toksyczni rodzice” Susan Forward, „Śmiertelni nieśmiertelni” Kena Wilbera, antologia opowiadań „Gorączka” oraz „Kochaj siebie, a nieważne z kim się zwiążesz” Evy-Marii Zurhorst.

Wydawnictwo jest także wyłącznym dystrybutorem oficyn: Jacek Santorski Wydawnictwa Biznesowe, Wydawnictwo Moderator i Dom Wydawniczy Ego.

 

W latach 1977-1989 Jacek Santorski zajmował się opracowywaniem i wydawaniem skryptów psychoterapeutycznych, które ukazywały się poza oficjalnym obiegiem. Po zniesieniu cenzury w 1989 roku założył wydawnictwo Jacek Santorski & Co s.c. Oficyna od początku specjalizowała się w literaturze psychologicznej przeznaczonej zarówno dla profesjonalistów, jak i szerokiej rzeszy czytelników. W 1994 roku pozyskano udziałowców ze Szwecji. W 2005 roku z firmą rozstał się jej twórca Jacek Santorski. Obecnie udziałowcami spółki z o.o. są: Paweł Książkiewicz (prezes), Helena Shayn i Tomasz Pańkowski.

 

Jacek Santorski & Co – najważniejsze dane
 

Podaj dalej