Wtorek, 16 kwietnia 2024
Premiera „Pożydowskiego” już 15 maja

Od baśniowych ilustracji Jana Marcina Szancera, przez kaliskie lalki szirlejki, aż do koszernych pierników toruńskich – autorka poszukuje odpowiedzi na pytanie, kiedy cudze zaczyna być własne, a (po)żydowskie przeistacza się w polskie.

Jak daleko w głąb polskiej tożsamości sięgają żydowskie korzenie?

Razem z autorką odkryjemy nieznaną historię „słowika wileńskiego getta”, dowiemy się, jak upiec prawdziwą chałkę, wysłuchamy przejmującego poematu muzycznego upamiętniającego zamordowaną w obozie żydowską dziewczynkę oraz poznamy hollywoodzką historię kryjącą się za Legnickim spiskiem. Dowiemy się również, co to znaczy być Żydem we współczesnej Polsce, gdzie kupić koszerne jedzenie oraz co dzieje się, gdy po polskim mieście chodzi się z gwiazdą Dawida na ramieniu.

„Pożydowskie” przypomina, że materiał polskiej duszy tka się nieustannie, a żydowskość jest jednym z jej wątków.

W żadnym innym języku nie ma tego słowa. W niemal żadnym innym kraju nie ma tego zjawiska. I nigdzie się tak bardzo nie milczy o pożydowskim jak w Polsce – kraju, w którym bardziej niż w jakimkolwiek innym należałoby o nim mówić. Agnieszka Dobkiewicz prowadzi czytelników śladami rozmaitych pożydowskich miejsc, przedmiotów, wspomnień i spraw i odkrywa przed nimi nieznane karty historii Polski. To nie powinno dziwić: wszak Polska jest najbardziej może pożydowska i żyje w niekończącej się traumie tej niekończącej się nieobecności

Konstanty Gebert

Agnieszka Dobkiewicz – pisarka, reportażystka i dziennikarka związana z Dolnym Śląskiem. Promuje historię regionu, który jest wyjątkowym miejscem stylu kilku kultur i narodów. Z pasji do historii powstała Fundacja Idea, którą kieruje i która zajmuje się właśnie promocją historii i dziedzictwa kulturowego. Fundacja wydaje m.in. Świdnicki Portal Historyczny. W 2020 roku w wydawnictwie Znak Horyzont wydała swoją pierwszą książkę „Mała Norymberga. Historie katów z Gross-Rosen”, która została przetłumaczona na język czeski. W 2021 roku w tym samym wydawnictwie została wydana jej druga książka – „Dziewczyny z Gross-Rosen. Zapomniane historie obozowego piekła”, która także jest przygotowywana do wydania za granicą. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Podaj dalej
Autor: Wydawnictwo Znak