Poniedziałek, 25 września 2023

Ukraiński poeta, prozaik i muzyk Jurij Andruchowycz dołączył do grona twórców pióra uhonorowanych tablicą w Alei Pisarzy przy Galerii Książki w Oświęcimiu.

„Postanowiliśmy w roku 2023 w Alei Pisarzy uhonorować płytą ukraińskiego pisarza Jurija Andruchowycza. Wybór podyktowały względy merytoryczne: mamy do czynienia ze znakomitym poetą, prozaikiem i muzykiem, świetnie mówiącym po polsku, dobrze znanym i rozpoznawanym w kulturze i literaturze polskiej. Były także względy polityczne i historyczne, które dzieją się obecnie (…). Wielkiego znaczenia jest fakt, że pisarze, artyści, ludzie kultury ukraińskiej czynnie i niezwykle ofiarnie udzielają się w obronie swojej ojczyzny i Europy przed rosyjską agresją” – podkreślił przewodniczący kapituły Alei prof. Krzysztof Zajas.

Jak zaznaczyła kapituła, „to wyróżnienie symbolicznie ma uhonorować wszystkich ludzi kultury Ukrainy”.

Tablicę z brązu pisarz odsłonił osobiście. Widnieje na niej cytat, który sam wybrał: „Moja pamięć pozwala mi robić wszystko, czego zapragnę. Moja nadzieja nie ma granic”.

Jest to już 21. płyta w Alei Pisarzy, która nawiązuje do podobnych inicjatyw, honorujących aktorów, muzyków lub sportowców. O wyborze decyduje kapituła, w której zasiadają pisarze, krytycy literatury i pracownicy naukowi.

Dotychczas tablice odsłonili już: Wanda Chotomska, Magdalena Grzebałkowska, Urszula Kozioł, Hanna Krall, Ewa Lipska, Dorota Masłowska, Zofia Posmysz, Małgorzata Szejnert, Olga Tokarczuk, Marek Bieńczyk, Janusz Głowacki, Wojciech Jagielski, Ryszard Krynicki, Wiesław Myśliwski, Radek Rak, Andrzej Stasiuk, Szczepan Twardoch, Mariusz Szczygieł, Marcin Świetlicki i Adam Zagajewski.

 

Podaj dalej
Autor: W
Źródło: Miejska Biblioteka Publiczna w Oświęcimiu Galeria Książki