środa, 11 marca 2020
Nowa powieść Madeleine Thien

Nowa powieść kanadyjskiej finalistki Nagrody Bookera, której talent urzekł noblistkę Alice Munro.

Kambodża, rok zerowy. Kiedy Czerwoni Khmerzy przejęli władzę, dzieciństwo Janie legło w gruzach. W środku politycznej burzy, która rozdzieliła wiele rodzin i na zawsze zmieniła świat, dziewczynka straciła wszystkich bliskich. Trzy dekady później, mieszkając w Montrealu, nadal nie może zapomnieć o tamtych wydarzeniach. Opuściwszy męża i syna, chroni się w domu przyjaciela, naukowca Hiroji Matsui. Razem szukają pociechy we wspólnym żalu i bólu. Jednak gdy mężczyzna nagle znika bez śladu, stare rany zaczynają krwawić, a Janie staje przed koniecznością walki o łaskę w świecie pełnym cieni przeszłości.

Wstrząsające świadectwo jednej z najstraszliwszych katastrof ubiegłego stulecia, a zarazem uniwersalna powieść o zmaganiu się umysłu z pamięcią, utratą i okropnościami wojny. Porusza czytelnika do głębi, ale nie pozostawia bez nadziei. Boleśnie piękna książka.

Czy żal i tęsknota wykluczają nadzieję? Czy ulga po nieodwracalnym jest możliwa? A bliskość? W intymnej opowieści Madeleine Thien znajdziecie podpowiedzi.

Wojciech Tochman

Jestem zaskoczona przejrzystością jej stylu, łatwością, z jaką pisze, i swego rodzaju emocjonalną czystością

Alice Munro

Chwytająca za serce wizja kambodżańskiego ludobójstwa, przedstawiona oczami dziecka

„Financial Times”

Boleśnie piękna książka o jednej z najstraszliwszych katastrof ubiegłego stulecia

„Canberra Times”

Książka Thien porusza czytelnika do głębi, ale nie pozostawia go bez nadziei

„Irish Times”

Wzruszająca, do szpiku kości poetycka narracja…. Dyskretnie pyta o istotę naszego istnienia, osobiste związki i o to, dlaczego są tak cenne.

„Metro”

Madeleine Thien (ur. 1974) – kanadyjska pisarka o chińsko-malezyjskich korzeniach, autorka powieści i opowiadań. Laureatka wielu prestiżowych wyróżnień, m.in. Canadian Authors Association Award, Kiriyama Pacific Rim Book Prize. Jest uważana za najlepiej zapowiadającą się autorkę młodego pokolenia w Kanadzie; jej debiut zachwycił Alice Munro, która uznała Thien za „wyjątkową pisarkę”. Studiowała taniec współczesny i literaturę. Mieszka w Montrealu.

W 2017 roku nakładem Wydawnictwa Literackiego ukazała się powieść Madeleine Thien “Nie mówcie, że nie mamy niczego”.

Madeleine Thien • Psy za płotem • przeł. Łukasz Małecki • Wydawnictwo Literackie • premiera 9 kwietnia

Podaj dalej
Autor: Wydawnictwo Literackie