Czwartek, 16 stycznia 2020
Kolosy po raz pierwszy uhonorują autorów książek

W trakcie Kolosów, największego festiwalu podróżniczego, który jak co roku odbędzie się w drugi weekend marca w Gdyni (14-15.03), po raz pierwszy zostanie wręczona Nagroda im. Macieja Kuczyńskiego. Otrzyma ją autor najciekawszej debiutanckiej książki o tematyce podróżniczej wydanej w roku 2019.

Zgłoszenia można przesyłać do 31 stycznia 2020 roku na adres ksiazka@kolosy.org. Do wygrania 5000 zł.

W Konkursie mogą brać udział osoby, które w okresie od 1 stycznia 2019 roku do 31 grudnia 2019 roku opublikowały książkę w formie drukowanej i w języku polskim, która dla jej autora, autorki lub autorów jest debiutem w dziedzinie literatury podróżniczej. Do zgłaszania kandydatur organizatorzy zachęcają zarówno samych autorów, jak i wydawców.

Patronem nagrody jest Maciej Kuczyński (1929-2019), zmarły latem ubiegłego roku wieloletni członek Kapituły Kolosów. Współtwórca polskiej speleologii, jeden z najwybitniejszych polskich podróżników, badaczy i odkrywców XX wieku, pisarz, publicysta, uczestnik powstania warszawskiego, z wykształcenia architekt, wieloletni członek Kapituły Kolosów.

Maciej Kuczyński był jednym ze współzałożycieli krakowskiego Klubu Grotołazów, pierwszej specjalistycznej organizacji jaskiniowej w Polsce (powstała w lutym 1950 roku w Krakowie), brał udział w kierowanej przez Stanisława Siedleckiego pierwszej powojennej polskiej ekspedycji na Spitsbergen w roku 1956, podczas której dokonano wyboru miejsca pod budowę Polskiej Stacji Naukowej w Zatoce Białego Niedźwiedzia, uczestniczył w najważniejszych odkryciach największych jaskiń w Tatrach, kierował też polską wyprawą, która w 1966 roku zeszła na dno najgłębszej znanej wówczas jaskini świata, Gouffre Berger we Francji. Maciej Kuczyński był również autorem wielu filmów dokumentalnych i programów telewizyjnych oraz niestrudzonym popularyzatorem nauki i osobą bardzo zaangażowaną na rzecz polskiego środowiska eksploracyjnego.

Podaj dalej
Autor: ET