środa, 7 lipca 2021

W najbliższy weekend na placu św. Ducha odbędzie się drugi w tym roku Krakowski Kiermasz Książki. Patronem wydarzenia będzie związany z Krakowem noblista Czesław Miłosz, którego doroczny Festiwal rusza w pobliskim Pałacu Potockich.

W Krakowskim Kiermaszu Książek weźmie udział 14 wystawców.

Podgórska rodzinna księgarnia-antykwariat Szafa Pełna Książek, która po raz trzeci zdobyła Znaki Jakości Krakowa Miasta Literatury UNESCO w plebiscycie „Wybieramy Księgarnie Roku 2020”, pokaże nowości wydawnicze, książki o profilu historycznym, jak i wydane ponad sto lat temu bibliofilskie rarytasy.

Antykwariat aukcyjny, pracownia introligatorska i wydawnictwo Suszek Books zaprezentuje na placu św. Ducha rzadkie wydania literatury pięknej, albumy, klasykę literatury dziecięcej i młodzieżowej, książki z zakresu nauk humanistycznych, sztuki, rzemiosła, teatru czy architektury.

Antykwariat Abecadło, którego stacjonarna siedziba znajduje się w dawnej aptece Pod Aniołem Stróżem przy ul. Kościuszki 18, jak zawsze pokaże białe kruki z różnych epok – literaturę piękną, bajki, komiksy i czasopisma.

Dla małych i dużych miłośników opowieści obrazkowych specjalne propozycje przygotuje księgarnia Fankomiks oferująca największy w Krakowie wybór nowych i używanych komiksów – dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

Na stoisku antykwariatu Hulajpole – urokliwej „dziupli” z książkami z krakowskiego Kazimierza – będzie można znaleźć wydawnictwa z pierwszej połowy XX wieku, literaturę niemiecką i rosyjską, trudno dostępne książki z zakresu filozofii i nauk humanistycznych.

Nie zabraknie również anglojęzycznych słowników, książek biznesowych, pozycji poświęconych historii, literaturze czy designowi, które będzie można znaleźć na stoisku księgarni American Bookstore, której stacjonarna siedziba znajduje się przy ul. Sławkowskiej 24a.

Antykwariat PiBook, który prowadzi działalność przy ulicy Batorego 5, zaprezentuje m.in. klasyki literatury światowej, albumy, stare mapy i pocztówki, a antykwariat 451 stopni – wyselekcjonowane, rzadkie tytuły z literatury pięknej – polskiej i zagranicznej, w tym bogatą kolekcję bajek i komiksów zaprojektowanych i ilustrowanych przez wybitnych polskich grafików i rysowników.

Pierwsze wydania, książki przedwojenne, monografie czy publikacje tematyczne poświęcone np. ziołolecznictwu – to specjalność bukinisty Grzegorza Łabudy. Z kolei na stoisku Roberta Gardasa będzie można znaleźć biografie i pamiętniki, publikacje filmowe, teatralne, etnograficzne oraz wydawnictwa poświęcone dziedzictwu i historii Krakowa.

Fundacja Biblioteka Domowa zaprezentuje na placu św. Ducha wartościowe merytorycznie publikacje poświęcone literaturze, albumy (również krajoznawcze), wydawnictwa polskie, niemieckie, francuskie, rosyjskie i angielskie, a także płyty winylowe. W sobotę w godz. 12.00–14.00 oraz w niedzielę w godzinach 16.00–18.00, na stoisku będzie można porozmawiać z historykiem – Pawłem Chojnackim.

Krakowski oddziału Fundacji Mam Marzenie otworzy podczas kiermaszu specjalny „Antykwariat Marzeń” – to inicjatywa pozwalająca spełnić marzenia dzieci i dająca drugie życie zapomnianym książkom. Do udziału w akcji zachęcamy wszystkich chcących podzielić się swoimi książkami i tych, których taką książkę chcieliby nabyć.

Krakowski Kiermasz Książki odbędzie się w dniach 10–11 lipca w godz. 10–20 na placu św. Ducha przy Teatrze im. Juliusza Słowackiego.

Krakowski Kiermasz Książki organizowany jest od 2016 roku, a jego cel to popularyzacja czytelnictwa wśród dużych i małych odbiorców, a także przypomnienie o bogatych tradycjach antykwarycznych pierwszego polskiego Miasta Literatury UNESCO. Kiermasze organizuje KBF – instytucja kultury Miasta Krakowa, operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO. Kolejne edycje wydarzenia odbędą się 10 i 11 lipca na placu św. Ducha oraz 7 i 8 sierpnia na placu św. Marii Magdaleny.

 

Podaj dalej
Autor: ET