Wtorek, 8 października 2019
Spotkanie z Januszem Masłowskim w Księgarni Prusa

Główna Księgarnia Naukowa im. Bolesława Prusa w Warszawie zaprasza na spotkanie z Januszem Masłowskim, wnukiem generała Henryka Marii Krok-Paszkowskiego i autorem komentarza do jego wydanych właśnie nakładem Wydawnictwo Norbertinum wspomnień “Krok ku niepodległości”.

Spotkanie odbędzie się w Głównej Księgarni Naukowej im. B. Prusa w Warszawie, Krakowskie Przedmieście 7
Data: 7 listopada o godzinie 17:30.
Wstęp wolny
Na miejscu będzie można zakupić egzemplarz książki.

Link do wydarzenia: https://www.facebook.com/events/540157443436187/

O książce: Henryk Maria Krok-Paszkowski, “Krok ku niepodległości. Zapiski z dziejów mojej służby wojskowej (1908-1949)”. Publikacja ta jest albumowym wydaniem zapisków generała Henryka Marii Krok‑Paszkowskiego (1887–1969), spisanych w Londynie w latach 1945, 1954–1963, a opracowanym i wzbogaconym przypisami przez jego wnuka – Janusza Masłowskiego – z życzliwą pomocą specjalisty w dziedzinie historii wojskowości polskiej, nieżyjącego już profesora Mieczysława Wrzoska. Praca, zawierająca wiele historycznych fotografii i dokumentów pochodzących ze zbiorów generała, a znajdujących się w posiadaniu rodziny, stanowi unikatowy obraz dziejów Polski widziany oczami konspiratora, legionisty, uczestnika trzech wojen i politycznego emigranta. Wspomnienia, choć opisane językiem barwnym, pełnym żołnierskiego temperamentu, nie są jednak pozbawione głębszej refleksji. W związku z tym, że treść zawiera wiele nowych, nieznanych faktów, jest ciekawym materiałem zarówno dla badaczy historii wojskowości tego okresu, jak i szerokiego kręgu odbiorców.

Zapiski autor rozpoczyna od czasów swojej edukacji żołnierskiej pod osobistym kierunkiem Józefa Piłsudskiego i opisu działań konspiracyjnych w Warszawie w roli komendanta ZWC. Następnie opisuje przełomowy moment wybuchu I wojny światowej. Opisuje między innymi sceny walk legionowych, uwięzienia oficerów w niemieckich obozach, odsieczy Przemyśla i Lwowa, wymarszu na wojnę z bolszewikami i epizody Bitwy Warszawskiej aż po relację z pierwszych dni wrześniowych 1939 roku. Zapiski zamyka dziennik pisany w latach 1945–1949, zawierający opis oswobodzenia grupy polskich oficerów z niemieckiego obozu w Doesell w 1945 roku, ich rekonwalescencję we Francji i ewakuację do Wielkiej Brytanii.

 

Podaj dalej