Czwartek, 11 kwietnia 2024
Monarchini angażuje się w promocję czytelnictwa

„Tak jak przypuszczaliśmy, książki są dobre, a nauka to potwierdza” – skomentowała królowa Kamila podczas spotkania w ramach prowadzonego przez siebie klubu czytelniczego The Queen’s Reading Room.

Pretekstem były najnowsze wyniki badań zlecone przez QRC w celu ustalenia, co dzieje się z ludzkim mózgiem podczas czytania książek, czy istnieje związek między czytaniem fikcji a dobrym samopoczuciem.

Królowa spotkała się z gośćmi zaangażowanymi w projekt badawczy, w tym z naukowcami i niezależnymi neurobiologami, którzy prowadzili badanie, a także z autorami, dziennikarzami, ambasadorami i promotorami czytania.

„Pięć minut czytania dziennie jest równie ważne dla zdrowia, jak wykonanie 10 tys. kroków i zdrowa dieta” – podkreśliła królowa Kamila.

Monarchini przekonywała, że już kilka minut lektury dziennie wystarczy, by odczuć korzyści zdrowotne.

Wykorzystując skany mózgu oraz testy przewodnictwa skóry, neurolodzy dowiedli, że związek między czytaniem a dobrym samopoczuciem jest niezaprzeczalny: łącznie badania dostarczyły ponad 72 miliony danych, pozwalających bez cienia wątpliwości wykazać szereg emocjonalnych reakcji mózgu na dostępne w książkach treści.

Jednym z kluczowych ustaleń jest to, że już 5 minut czytania dziennie wystarczy, by zredukować poziom stresu o 20 proc. oraz polepszyć koncentrację aż o 11 proc. Dowiedziono też, że czytanie we wczesnych godzinach porannych pozwala na nawiązywanie lepszych relacji z innymi ludźmi oraz stawianie czoła wyzwaniom danego dnia.

Wyniki dowiodły, że istnieje ważny związek między czytaniem fikcji a zwiększonym zdrowiem psychicznym, zdrowiem mózgu i więzią społeczną.

Brytyjska monarchini w 2021 roku uruchomiła na Instagramie profil The Queen’s Reading Room, mający skupiać miłośników i miłośniczki czytania książek. W 2023 roku zainaugurowała literacki podcast pod tym samym tytułem. Dziś jej projekt działa jako niezależna organizacja charytatywna, której celem jest promowanie czytelnictwa.

8 czerwca w pałacu Hampton Court Palace planowany jest festiwal z udziałem m.in. Harlana Cobena, Kate Mosse, Elif Shafak, Lee Childa i wielu innych.

Organizatorami wydarzenia są The Queen’s Reading Room i Historic Royal Palaces (organizacja charytatywna opiekująca się pałacem Hampton Court), a dochód zostanie przeznaczony na bieżącą działalność obu organizacji.

Podaj dalej
Autor: ET, fot. The Queen’s Reading Room
Źródło: Rzeczpospolita, thequeensreadingroom.co.uk