środa, 28 lutego 2024

Księgarnia Readellion z Kijowa wygrała prestiżowy konkurs Building of the Year 2024 organizowany przez magazyn “ArchDailyw” kategorii najlepiej zaprojektowanego wnętrza. Autorami projektu są architekci z kijowskiego biura Prototype.

Wnętrze księgarni to ledwie 44 mkw. Kluczowym wyzwaniem dla projektantów było rozwiązanie, które pozwoli wykorzystać tę przestrzeń do maksimum. W księgarni  zamontowana jest duża, owalna, podwieszana wyspa, którą można z łatwością podnosić i sprowadzać ręcznie na dół – w zależności od tego, czy jest aktualnie potrzebna, czy nie. Jej specyficzny i zarazem praktyczny kształt służy bardzo konkretnym celom – można na niej poustawiać lub poukładać książki tak, aby odpowiednio je wyeksponować, na przykład w trakcie promocji, prezentacji lub innych wydarzeń.

Ściany księgarni wyposażono w system lekkich filarów ze stali galwanizowanej. Wspierają się na nich półki, na których można ustawić książki i inne produkty. Nie brakuje również drążków, na których można powiesić ubrania. Co istotne, wszystkie te elementy można w razie potrzeby łatwo przearanżować.

Istotnym elementem wystroju księgarni jest wyrazista, przykuwająca wzrok kolorystyka. Tło stanowią tu biele i szarości, które zestawiono na zasadzie kontrastu z elementami w kolorze kobaltowym. Taki dobór kolorów ma służyć lepszemu wyeksponowaniu książek i innych produktów, które znajdą się na półkach.

Podaj dalej
Autor: ET
Źródło: Rzeczpospolita