Poniedziałek, 23 października 2023

20 października ogłoszono laureatów VI edycji Pomorskiej Nagrody Literackiej “Wiatr od morza”.

Statuetki autorstwa prof. Jacka Zdybla wręczył osobiście fundator nagrody – Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk. Galę poprowadził Władysław Zawistowski.

  • Literacka Książka Roku: „Przechodząc przez próg, zagwiżdżę” Wiktorii Bieżuńskiej (Cyranka)
  • Pomorska Książka Roku: „Na oczach wszystkich. Historia przypadku polskiego Fritzla” Katarzyny Włodkowskiej (Wielka Litera),
  • Kaszubska Nagroda Literacka. Całokształt Pracy Prozatorskiej: Artur Jabłoński,
  • Całokształt Pracy Literackiej: Mieczysław Abramowicz,
  • Nagroda Czytelników: „Niepowinność” Pawła Radziszewskiego.

Specjalne wyróżnienie otrzymał Andrzej Zarębski za książkę „Między Grudniem a grudniem. Zapiski z internowania” (Agora 2022).

O laureatach:

Wiktoria Bieżuńska – prozaiczka i krytyczka sztuki. Studiowała filologię polską i historię sztuki. Publikowała teksty krytyczne w magazynach „Obieg” i „Szum”. „Przechodząc przez próg, zagwiżdżę” to jej literacki debiut, za który została nominowana do Nagrody Literackiej Gdynia i Nagrody im. Witolda Gombrowicza. Powieść znalazła się również w finale NIKE.

Katarzyna Włodkowska – reporterka „Dużego Formatu”, była wieloletnia dziennikarka trójmiejskiej „Gazety Wyborczej”. Za reportaż „Dom zły” opowiadający o „polskim Fritzlu”, została nominowana do wszystkich najważniejszych nagród dziennikarskich i zdobyła prestiżową Grand Press 2017 w kategorii „Reportaż prasowy”. W 2018 roku zdobyła nominację do Nagrody „Newsweeka” im. Teresy Torańskiej w kategorii „Najlepszy materiał dziennikarski” za reportaż o nieprawidłowościach w szkołach baletowych. Jest też współautorką (z Katarzyną Surmiak-Domańską) materiału ujawniającego kłamstwa Marka Lisińskiego, założyciela Fundacji Nie Lękajcie Się – tekst został wytypowany do Nagrody im. Dariusza Fikusa w kategorii „Dziennikarstwo najwyższej próby”. W 2020 roku ponownie znalazła się w finale konkursu Grand Press, tym razem za reportaż o zabójcy prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza.

Mieczysław Abramowicz – pisarz, historyk, znawca i twórcza teatru, badacz dziejów kultury i historii gdańskich Żydów. Autor zbiorów opowiadań „Każdy przyniósł, co miał najlepszego” (2005) oraz „Bowiem jak śmierć potężna jest pamięć” (2013). Twórca słuchowisk radiowych, sztuk teatralnych, filmów dokumentalnych, licznych artykułów i publikacji historycznych. Badacz dziejów gdańskich Żydów i teatru żydowskiego w Gdańsku; autor licznych publikacji na ten temat. W 2021 roku obronił na Uniwersytecie Gdańskim pracę doktorską zatytułowaną „Teatr żydowski w Gdańsku 1876‒1968”.

Paweł Radziszewski – prozaik, przez wiele lat pracował w bibliotekach w Gdańsku i Gdyni. W 2022 roku nominowany do nagrody „Nowej Fantastyki” im. Macieja Parowskiego. Za powieść „Pomiędzy” nominowany do nagrody Książka Roku – Debiut 2021 portalu lubimyczytac.pl. Laureat wyróżnienia w Konkursie na Najlepsze Polskie Opowiadanie roku 2016 w ramach 12. Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania. Otrzymał Stypendium Kulturalne Miasta Gdańska (2020, 2021) oraz Stypendium Marszałka Województwa Pomorskiego dla twórców kultury (2021).

Artur Jabłoński – doktor nauk humanistycznych, historyk i językoznawca, aktywista kaszubski, samorządowiec i pisarz, pracownik Wydziału Artes Liberales Uniwersytetu Warszawskiego, założyciel dwujęzycznej (kaszubsko-polskiej) szkoły podstawowej. Podkreśla, że czuje się przede wszystkim dziennikarzem. Pisze prozę, poezję, jest autorem przewodników po Kaszubach, reportaży, esejów. Najważniejszym dziełem Jabłońskiego jest ukazująca się w latach 2013-2015 tzw. trylogia nordowa, na którą składają się powieści „Namerkóny”, „Smùgã” i „Fényks”. Jego twórczość zdobywała najwyższe laury w Konkursie Prozatorskim im. Jana Drzeżdżona i na Kościerskich Targach Książki. Związany jest z Wydawnictwem Region w Gdyni, gdzie jeszcze w 2023 roku ukaże się zbiór reportaży „Mòje zvjornjenja”, na które Jabłoński otrzymał stypendium artystyczne Marszałka Województwa Pomorskiego.

Andrzej Zarębski – polski polityk i przedsiębiorca, poseł na Sejm I kadencji, w 1991 rzecznik prasowy rządu Jana Krzysztofa Bieleckiego, od 1993 do 1999 członek i sekretarz Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. W latach 80. redaktor podziemnej prasy i działacz związkowy. 13 grudnia 1981 roku internowany do obozu odosobnienia w Strzebielinku.

Galę uświetnił koncert Miki Urbaniak, Victora Daviesa ze specjalnym udziałem Urszuli Dudziak.

Pomorska Nagroda Literacka „Wiatr od morza” powstała, by honorować wysokiej jakości teksty literackie, reporterskie i badawcze, które tematyką lub osobą autorów związane są z naszym regionem. Wyróżnienie od sześciu lat zachęca mieszkańców Pomorza do sięgania po wartościowe nowości – i do czytania w ogóle. „Nagroda podtrzymuje miłość do literatury jako narzędzia samopoznania”, mówił podczas gali Marszałek Mieczysław Struk.

Nagroda przyznawana jest w dwóch kategoriach (Literacka oraz Pomorska Książka Roku), do których nominowane są pozycje wydane w roku poprzedzającym. W każdej edycji Jury wybiera również laureata lub laureatkę Nagrody za Całokształt Pracy Twórczej. Podczas gali tradycyjnie wręczane są także Kaszubska Nagroda Literacka oraz Nagroda Czytelników.

W tym roku do Biura Nagrody wpłynęło ponad 400 zgłoszeń książek wydanych w 2022 roku. Po weryfikacji na liście tytułów ubiegających się o status Literackiej Książki Roku znalazły się 183 pozycje, a o miano Pomorskiej Książki Roku walczyło 220 pozycji. Ostateczną listę nominacji ustaliło Jury w składzie: prof. dr hab. Zbigniew Majchrowski, prof. dr hab. Edmund Kizik, Elżbieta Pękała, dr hab. Katarzyna Szalewska, Władysław Zawistowski.

Współorganizatorem wydarzenia jest Pomorskie Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku.
Podaj dalej