Piątek, 29 marca 2024
Zmarł Daniel Kahneman, izraelsko-amerykański psycholog, ekonomista behawioralny, laureat nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii za „zastosowanie badań psychologicznych i eksperymentów laboratoryjnych w analizie ekonomicznej, ze szczególnym uwzględnieniem procesów decyzyjnych w warunkach niepewności”. Miał 90 lat.

Jest autorem ponad 200 publikacji, z ekonomii, psychologii i prawa, a także pogranicza tych dziedzin, a spośród nich największy sukces odniosła książka „Pułapki myślenia. O myśleniu szybkim i wolnym”. Polskie wydanie w przekładzie Piotra Szymczaka ukazało się nakładem wydawnictwa Media Rodzina.

Z opisu wydawcy: Czy ludzie są świadomymi autorami własnych wyborów i osądów? Czy mogą ufać własnemu myśleniu, zwłaszcza temu szybkiemu – intuicyjnemu i emocjonalnemu? Rozważniej jest na pewno zdać się na myślenie wolne, analityczne. A mimo to trudno uniknąć „pułapek myślenia”. Przytrafia się to nawet ekonomistom i nie sprzyja podejmowaniu trafnych decyzji…

Daniel Kahneman, psycholog, laureat Nagrody Banku Szwecji im. Alfreda Nobla w dziedzinie ekonomii, rozważa te zagadnienia i daje istotny wgląd w mechanizmy ludzkiego mózgu. Kahneman objaśnia działanie umysłu i opisuje, jak o naszym myśleniu wspólnie decydują dwa systemy: ten szybki, intuicyjny i emocjonalny oraz drugi, wolniejszy, działający w sposób bardziej logiczny. Kahneman odkrywa przed nami niezwykłe możliwości – ale też błędy i usterki – szybkiego myślenia, wskazując wszechogarniający wpływ intuicyjnych wrażeń na nasze myśli i zachowania.

 

Podaj dalej
Autor: ET