Wtorek, 26 lipca 2022
Powstaną opowiadania o kulturowym potencjale rzeki i niezwykłości polszczyzny

Fundacja Ave zaprasza na spływy kajakowe, połączone z warsztatami literackimi i tworzeniem opowiadań o rzekach i… języku.

Uczestnicy będą pływać po Bzurze, Pilicy, Wkrze, Wiśle, Świdrze i innych rzekach Mazowsza z Justyną Bargielską, poetką, pisarką i dwukrotną laureatką Nagrody Literackiej Gdynia, trzykrotnie nominowana do Nike.

Podczas “Literackich kajaków” Justyna Bargielska poprowadzi niecodzienne warsztaty językowe. Ich efektem będą opowiadania stworzone przez uczestników, odwołujące się do historii danego terenu, zabytków, legend i wyjątkowych postaci, a nade wszystko eksploatujące różne dziedziny języka.

– Opowiadania nagramy w formie słuchowisk i wypromujemy w internecie – zapowiada Bartłomiej Włodkowski z Fundacji AVE. – Będą w ten sposób promowały i polszczyznę, i potencjał kulturowy mazowieckich rzek, które nie są wyłącznie przestrzenią przyrodniczo-rekreacyjną. Mają szereg kontekstów kulturowych, artystycznych, literackich, legendarnych, a nawet filmowych.

Jak wskazuje organizator, po Bzurze pływała niegdyś sama Maria Dąbrowska, która z pokładu łódki obserwowała tajemniczy minaret. Z kolei Igor Newerlly w czasie okupacji w swoim kajaku… szmuglował mięso, a jego brawurowa wiślana wyprawa z okolic Sandomierza do Warszawy obfitowała w wiele niezwykłych zwrotów akcji oraz udowodniła siłę poezji. Wkra wystąpiła w kultowych „Zmiennikach” Barei, jako wierna rzeka, która „pokonała czerwonych”. Ale rzeki mają też spory potencjał językowy, nie tylko związany z osobliwymi nazwami jak Skrwa czy Rawka. Na rozsianych wokół nich kapliczkach przydrożnych można znaleźć wyrazy z… błędami ortograficznymi. A to tylko wierzchołek olbrzymiej góry fascynujących historii i kontekstów.

Do udziału w spływach zaproszeni są wszyscy, niezależnie od wieku, zwłaszcza całe rodziny z dziećmi.

“Płyniemy w dwuosobowych kajakach polietylenowych. Dzieci muszą być pod opieką osoby dorosłej. Wyprawy zabezpieczają uprawnieni przewodnicy oraz ratownicy WOPR” – podkreśla organizator.

W ramach każdego wyjazdu zaplanowano również krótki instruktaż z wiosłowania i prowadzenia kajaka. Uczestnicy pokonają ok. 10 km. Jest to dystans przystępny także dla osób, które pływają okazjonalnie.

Liczba miejsc ograniczona, obowiązują zapisy poprzez stronę internetową fundacjaave.pl. Osoby dorosłe płacą symboliczne 15 zł, dzieci i młodzież do osiemnastego roku życia oraz seniorzy 60+ mogą skorzystać z atrakcji bezpłatnie.

Najbliższy spływ w sobotę 13 sierpnia po Bzurze. Więcej informacji: https://fundacjaave.pl/pl/events/478

Spływ dofinansowany ze środków MKiDN w ramach Programu NCK “Ojczysty – dodaj do ulubionych” oraz Samorządu Województwa Mazowieckiego.

Podaj dalej
Autor: ET