Piątek, 29 października 2010
Pożegnania przed Świętem Zmarłych
W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy pożegnaliśmy wielu ludzi książki – pisarzy i poetów, wydawców i ludzi mediów. Przed Świętem Zmarłych przypomnijmy ich jeszcze raz i przez chwilę o nich pomyślmy. 8 stycznia zmarł w wieku 70 lat Mieczysław Szyszko, emerytowany pracownik Biblioteki Narodowej, wpierw Sekretariatu Organizacyjnego, następnie pełnomocnik dyrektora Biblioteki. Przez wiele lat był dyrektorem Biura Zarządu Głównego Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich. 10 lutego 2010 zmarła Elżbieta Majcherczyk, która w roku 2005 razem z Katarzyną Grocholą założyła Wydawnictwo Autorskie. Wcześniej przez wiele lat kierowała pionem promocji w wydawnictwie Prószyński i S-ka, gdzie wypromowała wielu rodzimych autorów literatury popularnej. W 2007 roku założyła kolejną oficynę o nazwie Bliskie, której celem miała być promocja polskich autorów. 11 marca zmarł w wieku 94 lat Tadeusz Kosmala, wieloletni dyrektor i naczelny redaktor wydawnictwa Wiedza Powszechna, kombatant i żołnierz AK. 21 marca w Maisons-Laffitte pod Paryżem zmarł w wieku 88 lat Henryk Giedroyc, brat Jerzego Giedroyca, założyciela paryskiej „Kultury”. Przez blisko pół wieku – od 1952 do 2000 roku – odpowiadał za organizację prenumeraty i dystrybucję wydawnictw Instytutu Literackiego w Maisons-Laffitte. Od 2003 roku był kierownikiem Instytutu Literackiego. 22 marca we Wrocławiu zmarł Ignacy Rutkiewicz, dziennikarz, człowiek mediów. W roku 1958 był współzałożycielem miesięcznika „Więź”. Od 1961 roku związany był z miesięcznikiem „Odra”, którego redaktorem naczelnym został z wyboru redakcji w roku 1982. W latach 1990-1994 był prezesem i redaktorem naczelnym Polskiej Agencji Prasowej, a następnie współpracował z Telewizją Polską. W latach 1994-1995 był prezesem Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. 23 marca zmarła Danuta Mieszkowska, pracownik Instytutu Programów Szkolnych, Ministerstwa Oświaty i Wychowania, Państwowego Instytutu Wydawniczego, Ministerstwa Edukacji Narodowej, a ostatnio Kuratorium Oświaty. „Wielką kompetencję łączyła z oddaniem sprawy edukacji, życzliwością dla autorów i wydawców podręczników, zawsze z wielką kulturą mediując w trudnych sprawach”, czytamy w nekrologu podpisanym przez Sekcję Wydawców Edukacyjnych Polskiej Izby Książki. 30 marca w wieku 77 lat zmarł Krzysztof Teodor Toeplitz, publicysta i autor książek. W latach 1994-1998 był redaktorem naczelnym tygodnia „Wiadomości Kulturalne”. Był …
Wyświetlono 25% materiału - 321 słów. Całość materiału zawiera 1287 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się