Piątek, 27 kwietnia 2012
Prawdziwy ambasador książki
W środę wieczorem 25 kwietnia zmarł Marek Krawczyk, wydawca, działacz opozycji demokratycznej w okresie PRL, współpracownik paryskiej "Kultury", twórca Towarzystwa Opieki nad Archiwum Instytutu Literackiego w Paryżu, ostatnio przewodniczący Rady Programowej TVP. Urodził się 25 kwietnia 1956 w Warszawie, w 1975 roku ukończył stołeczne Liceum im. Hugona Kołłątaja. W 1979 roku związał się z opozycją antykomunistyczną. Do 1980 roku pracował w Ośrodku Rozpowszechniania Wydawnictw Naukowych Polskiej Akademii Nauk. Związał się z podziemnymi wydawnictwami, był jednym z organizatorów firmy Mysia 5, rozprowadzającej na terenie kraju "Tygodnik Mazowsze". W 1981 roku pracował w Tygodniku "Solidarność". Po wprowadzeniu stanu wojennego Marek Krawczyk współpracował z "Wiadomościami" - pismem drugiego obiegu. W styczniu 1982 roku został aresztowany i skazany na dwa lata więzienia w zawieszeniu. W marcu 1983 roku aresztowano go ponownie, został zwolniony z więzienia w lipcu 1983 roku na mocy amnestii. Po wyjściu na wolność współpracował z podziemnymi wydawnictwami, w tym z "Tygodnikiem Mazowsze" - zaopatrywał je w papier, drukował, kolportował. Współpracował też z podziemnymi wydawnictwami NOWa, Krąg, CDN, Głos. Wiosną 1984 roku został ciężko pobity przez SB. Od połowy lat 80. blisko współpracował z paryską "Kulturą", przywoził z Francji od Jerzego Giedroycia i Ireny Lasoty pieniądze na działalność wydawnictw podziemnych. W 1990 roku Marek Krawczyk był jednym z założycieli Polskiej Izby Książki (został członkiem jej Rady w latach 2000-2003) oraz Porozumienia Wydawców Książki Historycznej. Pełnił funkcję wiceprezesa zarządu Fundacji Pomocy Bibliotekom Polskim (1990-1992), zainicjował też powołanie Towarzystwa Opieki nad Archiwum Instytutu Literackiego w Paryżu, z którym był związany w latach 1995-2010, w 2003 roku współtworzył Stowarzyszenie Wolnego Słowa. W latach 1992-1995 był właścicielem Oficyny Wydawniczej "PoMost". Dziennikarka Elżbieta Sawicka, …
Wyświetlono 25% materiału - 267 słów. Całość materiału zawiera 1070 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się