Poniedziałek, 10 października 2022
Literaturą skracamy dystans

Jesteśmy załogą wydawnictwa Marpress i kochamy książki.

Wydawnictwo Marpress ma ponad trzydzieści lat. W 2017 roku dowodzenie objął nowy redaktor naczelny – Fabian Cieślik. Dostrzegł, że potrzebne są zmiany: nowe logo, nowe okładki, nowe pomysły i nowa strategia wydawnicza. Nie zmieniła się tylko nasza miłość do literatury.

Starsi koledzy i koleżanki – założyciele wydawnictwa – wciąż służą nam radą i doświadczeniem, ale teraz to my: Fabian, Ula (redaktorka prowadząca) i Marta (odpowiedzialna za promocję i sprzedaż) dbamy o cywilizację czytania.

Wydajemy książki, które sami chętnie czytamy.

W ich przygotowanie wkładamy całe serce. Jesteśmy wydawnictwem z Gdańska, więc promujemy pomorskich autorów i autorki, lokalną historię, powieści, które dzieją się w naszym regionie.

Na szerokie wody wypływamy serią Bałtyk, w której wydajemy literaturę z krajów nadbałtyckich, rzadko obecną w Polsce. Wybieramy świetne tytuły, nieoczywiste miejsca i najlepszych tłumaczy. Kładziemy duży nacisk na ich rolę w kształtowaniu naszej serii. Jako jedni z pierwszych zaczęliśmy umieszczać imię i nazwisko tłumacza na pierwszej stronie okładki książki oraz na skrzydełku biogramy i fotografie. Co ważne, tłumaczymy książki z języków, w których zostały napisane – nie pośrednio.

Mamy dobre książki, w przygotowanie których wkładamy całe serce. Zależy nam na tym, żeby Polacy i Polki czytali. Wierzymy w moc literatury.

Marpress.pl

biuro@marpress.pl

Dwa najnowsze tytuły wydawnictwa Marpress, które na Międzynarodowych Targach Książki w Krakowie będą miały swoją premierę to:

„Chochma” Svensa Kuzminsa w tłumaczeniu Agnieszki Smarzewskiej

Rok 1992 w Chochmie, nadmorskim kurorcie na zachodzie Łotwy. Na placu Akacjowym zbierają się wszyscy mieszkańcy, by obejrzeć, jak z piedestału jest strącany pomnik Lenina.

Tak zaczyna się opowieść o fikcyjnym miasteczku snuta ustami jej mieszkańców. Chochmy nie ma na mapie, a jednocześnie jest wszędzie tam, gdzie postkomunistyczna historia odcisnęła swoje piętno. Tutaj może zdarzyć się nawet najbardziej absurdalna rzecz, a przy tym wszystko jest prawdziwe i można by o tym przeczytać w codziennej prasie.

Zebrane w tej książce historie to osobne opowiadania, jednak razem tworzą one zaskakującą powieść.

 

„Sonia, Piotrek i tajemnica rzygaczy” Karoliny Ubych z ilustracjami  Karoliny Salamon

Tajemniczy telefon od wujka Hirka sprowadza Sonię i jej mamę do Gdańska. Na miejscu okazuje się, że wujek zaginął. Pozostały zrobione przez niego zdjęcia miasta, które naprowadzają Sonię i jej nowego kolegę Piotrka na trop. Podwodny świat wkrótce pochłonie i dzieci…

Książka przeznaczona dla dzieci w wieku 9-12 lat.

Oprócz tego polecamy nasze wrześniowe nowości:

„Jełgawa ʼ94” Jānisa Joņevsa w tłumaczeniu Daniela Łubińskiego

Jak to jest zapuszczać włosy, które nigdy nie rosną tak szybko, jak by się chciało?

Co to znaczy, że ma się jedyną w mieście koszulkę Obituary, cudem zdobytą w lumpeksie?

Jak bardzo boli fanga w nos od łysego prześladowcy?

Co się robi, gdy walkman wciągnie ulubioną kasetę?

I czego się nie robi, by pójść na koncert ukochanego zespołu black metalowego?

O tym wszystkim opowiada Jānis, który tuż po śmierci Kurta Cobaina zaczyna interesować się grunge’em. Wkrótce potem trafia na miłość swojego nastoletniego życia – metal.

 

„Jełgawa ʼ94” to powieść o fascynacji muzyką, która pozwoliła bohaterowi przetrwać niełatwy czas dorastania.

Oraz „Szalom bonjour Odessa” Aleksandry Majdzińskiej

Miasto z marzeń, stepowego pyłu i morskiej bryzy. Miasto handlu i sztuki. Ukraińskie, rosyjskie, żydowskie, francuskie, włoskie – swoje własne, odeskie.

W poszukiwaniu tropów po nieżyjącym ojcu narratorka prowadzi nas przez ulice i historię Odessy. Wędrujemy z nią od ociekających złotem plaż i cerkwi po katakumby, które latami były królestwem półświatka. Przytacza dowcipy, ogłoszenia z lokalnych gazet i rozmowy z odesytami i odesytkami. Wydeptuje swoje trasy na rynkach, w urzędach, na cmentarzach, w kościelnych archiwach.

W efekcie powstał portret Odessy, jaka istniała, zanim przez miasto kolejny raz przetoczyła się historia i zmieniła jego oblicze.

 

W serii Bałtyk warto też sięgnąć po „„Śmierć jeździ audi” Kristiana Bang Fossa w tłumaczeniu Agaty Lubowickiej, ponieważ Autor będzie gościem Targów Książki w Krakowie w sobotę 29.10.2022 o godzinie 15:00. O 16:00 zawita na stoisko Komitywy Niszowych Wydawców i będzie podpisywał swoją książkę.

„Na początku wszystko było proste jak drut” – zaczyna swoją opowieść Asger.

Potem sprawy zaczęły się komplikować: utrata pracy, rozstanie z dziewczyną, długi, alkohol. W akcie desperacji Asger odpowiada na ogłoszenie o poszukiwaniu asystenta osoby niepełnosprawnej. Tak poznaje młodego, ale znudzonego życiem i zgorzkniałego Waldemara. Mężczyzna porusza się na wózku inwalidzkim, mieszka na kopenhaskim blokowisku, pali skręty i cały dzień ogląda telewizję. Asger jest jedyną osobą, która potrafi znaleźć z Waldemarem wspólny język, bo sam też nie ma już nic do stracenia.

Ich znajomość okaże się tym, na co obydwaj czekali całe swoje życie.

Podaj dalej
Autor: Marpress