Poniedziałek, 10 października 2022
„Wiedźmin” i inni

Kultowy magazyn „Nowa Fantastyka” obchodził 8 października 40-lecie! Serdecznie gratulujemy!

Jak napisał Radosław Czyż w „Gazecie Wyborczej” z 7 października, „bez ‘Fantastyki’ nie byłoby ‘Wiedźmina’”! „Fantastyka” była pierwszym czasopismem w Polsce poświęconym wyłącznie fantastyce. Założyła je grupa entuzjastów sci-fi: Andrzej Krzepkowski, Jacek Rodek i Andrzej Wójcik wraz z Adamem Hollankiem, popularyzatorem nauki i pisarzem, który został pierwszym redaktorem naczelnym czasopisma.

Pierwszy numer „Fantastyki” ukazał się w październiku 1982 roku, wydawcą była Robotnicza Spółdzielnia Wydawnicza „Prasa-Książka-Ruch”, koncern prasowy należący do PZPR. Czasopismo od początku uzyskało ogromną popularność. Średnio kioski otrzymywały 2–3 egzemplarze pisma, które kupowano jeszcze w dniu dostawy. Pod koniec lat 80. „Fantastyka”, mimo dużych nakładów, miała duże problemy z regularnym trafianiem do kiosków.

W lipcu 1990 roku „Fantastykę” przejął Mieczysław Prószyński, który miesiąc później założył wydawnictwo Prószyński i S-ka, i zmienił nazwę na „Nową Fantastykę”.

Redaktorami naczelnymi byli: Adam Hollanek (1982-1990), Lech Jęczmyk (1990-1992), Maciej Parowski (1992-2003), Arkadiusz Nakoniecznik (2003-2005), Maciej Makowski (2005-2006), Paweł Matuszek (2006-2009), Kamil Śmiałkowski (pełniący obowiązki, 2009-2010) i Jakub Winiarski (2010-2013). Od 2013 roku redaktorem naczelnym jest Jerzy Rzymowski.

29 października 2007 roku z okazji 25-lecia pisma, minister kultury i dziedzictwa narodowego Kazimierz Michał Ujazdowski uhonorował czasopismo srebrnym medalem „Gloria Artis”. Uhonorowani zostali również współpracownicy „Nowej Fantastyki”: medalem srebrnym Lech Jęczmyk i Maciej Parowski, a medalem brązowym Andrzej Brzezicki, Maciej Makowski, Dorota Malinowska, Arkadiusz Nakoniecznik, Andrzej Niewiadowski, Marek Oramus, Jacek Rodek, Krzysztof Szolginia i Rafał A. Ziemkiewicz. Odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” otrzymali wówczas: Małgorzata Berlińska, Andrzej W. Kaczorowski, Sławomir Kędzierski, Tadeusz Markowski, Darosław J. Toruń, Andrzej Wójcik, Marek Zalejski i Paweł Ziemkiewicz.

W miesięczniku publikowane są utwory – powieści i krótsze formy polskich oraz zagranicznych autorów fantastyki, recenzje filmów oraz książek fantastycznych, a także artykuły o tematyce popularnonaukowej i felietony. W przeszłości na łamach „Nowej Fantastyki” pojawiały się również komiksy, a także informacje na temat konwentów i ważniejszych wydarzeń w fandomie.

W „Nowej Fantastyce” debiutowali m. in.: Andrzej Sapkowski i Jacek Dukaj. Publikowali opowiadania: Philip K. Dick, Orson Scott Card, Neil Gaiman i Terry Pratchett. Stałymi współpracownikami pisma są m. in. Peter Watts, Rafał Kosik, Łukasz Orbitowski i Wawrzyniec Podrzucki.

Na łamach czasopisma ukazywali się pisarze znani, ale też odkrywano nowe talenty, czemu służyły konkursy literackie. Owocem jednego z nich było opowiadanie „Wiedźmin” Andrzeja Sapkowskiego, które ukazało się w „Fantastyce” w grudniu 1986 roku.

W minionej dekadzie, wraz z przenoszeniem się życia kulturalnego do internetu, wokół portalu fantastyka.pl rozwinęła się niezwykle aktywna społeczność autorów stawiających pierwsze kroki w gatunku, wspierających się nawzajem w szlifowaniu warsztatu, by później wypłynąć na szerokie wody. Wielu z nich zaliczyło później debiut na łamach „Nowej Fantastyki”, później wydało książki i zdobywa rosnącą popularność. Najgłośniejszym z nich jest Radek Rak, laureat nagrody Nike za „Baśń o wężowym sercu”, oprócz niego można wymienić także m. in. Martę Krajewską, Magdalenę Świerczek-Gryboś czy Jacka Łukawskiego.

8 października w Kulturotece w podwarszawskiej Falenicy zorganizowano jubileuszu „Nowej Fantastyki”, na którym zapowiedziano obecność m. in. Wojciecha Siudmaka, Rafała Kosika i Wojciecha Chmielarza.

 

 

 

Podaj dalej
Autor: (fran)
Źródło: Wikipedia, Onet