Piątek, 12 kwietnia 2024
Nowość Bo.wiem

Miasto, które żyje na milion różnych sposobów

Tętniące życiem Miasto Meksyk to chaotyczna mieszanka ludzi, miejsc i rzeczy. Juan Villoro patrzy na nie z czułością jego wieloletniego mieszkańca, ale nie bezkrytycznie. Wędrując, pozornie bez planu, przygląda się z bliska absurdom miejskiej biurokracji, labiryntom ulic, walkom zapaśniczym czy świątyniom przodków. Innym razem z dystansem obserwuje społeczny, kulturalny i polityczny obraz stolicy, by zrozumieć jej wyjątkowość.

Barwnie opowiada o historii: od starożytności po okres panowania Azteków, od podboju Hiszpanii po rozwój dzisiejszego, ciągle rozbudowującego się megalopolis. Miasta, które aspiruje do tego, by wchłonąć cały kraj.

Autor tworzy kalejdoskop pełen smaków, kolorów, dźwięków, zapachów i wspomnień. Napisany z ironią i poczuciem humoru, osobisty reportaż Villora pozwala nam zanurzyć się w tym przyprawiającym o zawrót głowy mieście.

Miasto Meksyk to istny kosmos – te słowa brzmią jak wytarty slogan, ale to naprawdę niesamowicie złożone miejsce, w którym nakładają się na siebie różne czasy i przestrzenie. Jeśli się tam zapuszczać, to tylko z takim przewodnikiem, jak Juan Villoro, który dzięki literackiej smykałce i reporterskiemu instynktowi poprowadzi nas przez najróżniejsze warstwy i wymiary swojego miasta, fascynującego niezależnie od tego, czy wybieramy się doń fizycznie, czy nasza przygoda ograniczy się do stron książki.

Tomasz Pindel

Kiedyś największe miasto świata, megalopolis zbudowane na ruinach stolicy Meszików – Miasto Meksyk jest jak Frankenstein, pozszywane z różnych epok, tożsamości i tragedii, z nawoływań sprzedawców tamales i kupców starych materaców, dźwięku rozstrojonych katarynek i syren ostrzegających przed trzęsieniami ziemi. To potwór, do którego miłość jest trudna, lecz zarazem nie da się go nie kochać. Błyskotliwa i erudycyjna opowieść Villora to najczulsze love story. Książka, o której marzy każde miasto.

Ola Synowiec, autorka Dzieci Szóstego Słońca

Książka Juana Villora to portret meksykańskiej stolicy, „miasta na skraju załamania nerwowego”, którego nie sposób w pełni zrozumieć. Z dużą dawką inteligentnego humoru i celnych obserwacji autor zabiera nas na spacer po miejscach, do których niekoniecznie chcą trafić sami Meksykanie. Stylem dorównuje Octaviowi Pazowi, a forma jest ukłonem w stronę Gry w klasy Julia Cortázara.

Iwona Klemczak, autorka bloga „Meksyk po polsku”

Jeden z najsłynniejszych współczesnych pisarzy meksykańskich oferuje pełną uczuć eksplorację stolicy kraju. Nie boi się tematów biedy, klasy i płci. Villoro stworzył fascynujący, a często zabawny obraz miasta.

„New Yorker”

Villoro opowiada o swoich przygodach z mieszaniną ironii i empatii, z poczuciem humoru i wyczuciem absurdu. Świetnie wyłapuje sprzeczności i niuanse stolicy, potrafi słuchać jej mieszkańców. Ta książka bywa głęboko poruszająca.

„The New York Times”

Miasto Meksyk to najlepsza – najmądrzejsza, najbardziej szczegółowa i światła – książka, jaką czytałem o Meksyku. Jest zarówno głęboko osobista, jak i naukowa, a przede wszystkim humanitarna i pełna humoru – triumf Juana Villora jako kronikarza meksykańskiego życia”.

Paul Theroux, autor Na równinie węży. Podróż po Meksyku

Zabawa w Miasto Meksyk polega na tym, że oferuje wyjątkowy wstęp do «niewyczerpanej encyklopedii» ludzi, miejsc i tradycji Meksyku, uzupełniając podręczniki historii i przerastając to, co mają do zaoferowania przewodnicy.

„Los Angeles Times”

Juan Villoro, jeden z najważniejszych meksykańskich powieściopisarzy, przedstawia współczesny portret Meksyku, który jest tak różnorodny i przypominający labirynt, jak samo to miejsce. „Miasto Meksyk” splata głosy, style i dyscypliny w osobistą i ekspansywną eksplorację. To spacer przez geografię, historię i kulturę.

„The Guardian”

Juan Villoro jest meksykańskim prozaikiem, eseistą i felietonistą, uznawanym za jednego z najważniejszych współczesnych autorów latynoamerykańskich. Za powieść El testigo (2004) otrzymał prestiżową nagrodę Herralde, a jego zbiór opowiadań Los culpables (2007) został uhonorowany nagrodą Antonina Artauda.

Juan Villoro

„Miasto Meksyk. Poziomy zawrót głowy”

Przekład: Barbara Bardadyn

Seria: Mundus

Liczba stron: 384

Format: 13,7 x 20,5 cm

Rok wydania: 2024

Data premiery: 12.04.2024

Podaj dalej
Autor: Bo.Wiem