środa, 27 stycznia 2021

Laureatką 28 edycji. Paszportów „Polityki” w kategorii „literatura” została Mira Marcinów. Nagrodzona została za debiut prozatorski „Bezmatek” (Czarne) – za “intensywną opowieść o relacji córki i matki, o życiu i umieraniu. Wybitność ‘Bezmatka’ wykracza daleko poza temat żałoby, dotyczy też literackiego języka, zarazem wywrotowego i precyzyjnego”, uzasadniła Justyna Sobolewska.

Wręczenie nagród ze względów bezpieczeństwa odbyło się bez udziału publiczności i mediów. Było transmitowane przez telewizję TVN i na Facebooku. Wieczór poprowadzili Grażyna Torbicka i redaktor naczelny “Polityki” Jerzy Baczyński.

Nominowani w tej kategorii byli również: Igor Jarek za tom opowiadań „Halny (Nisza) i Patrycja Sikora za książkę poetycką „Instrukcja dla ludzi nie stąd” (WBPiCAK).

Po raz pierwszy w historii przyznano paszportowe „diety” nie tylko nagrodzonym, ale też nominowanym we wszystkich kategoriach.

Laureatka otrzymała 25 tys. zł, nominowani po 15 tys. zł.

Mira Marcinów – filozofka i doktor psychologii. Urodziła się w 1985 r. w Szczecinku. Pracuje jako adiunkt w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN. W 2017 r. ukazał się tom 1. jej „Historii polskiego szaleństwa”. Wcześniej opublikowała „Na krawędzi wolności: szaleństwo jako wybór w filozofii Henryka Struvego” i – wspólnie z Bartłomiejem Dobroczyńskim – „Niezabliźnioną ranę Narcyza: dyptyk o nieświadomości i początkach polskiej psychoanalizy”. Rok temu została finalistką Nagrody Naukowej POLITYKI, a w tym roku otrzymała nominację za swój debiut prozatorski „Bezmatek” (wyd. Czarne), napisaną wyjątkowym, zarazem dzikim i precyzyjnym językiem opowieść o relacji córki i matki.

Do nagrody nominowali: Piotr Bratkowski („Newsweek”), Paweł Dunin-Wąsowicz („Lampa”), Anna Kałuża (Uniwersytet Śląski), Eliza Kącka (Uniwersytet Warszawski), Piotr Kofta (krytyk literacki), Zofia Król (Dwutygodnik.com), Juliusz Kurkiewicz („Gazeta Wyborcza”, „Książki. Magazyn do czytania”), Paulina Małochleb (Uniwersytet Jagielloński, blog Książki na ostro), Anna Marchewka (literaturoznawczyni i krytyczka), Michał Nogaś („Gazeta Wyborcza”).

Podaj dalej
Autor: ET