środa, 30 maja 2018
100 tys. sprzedanych książek

29 maja w salonie Empik przy ul. Nowy Świat w Warszawie odbyło się spotkanie z prof. Grzegorzem W. Kołodko, które prowadził Jacek Żakowski.

Wieczór rozpoczął się niezwykłym wydarzeniem. Profesor Grzegorz W. Kołodko otrzymał z rąk Mieczysława Prószyńskiego i Macieja Makowskiego statuetkę Ikara, z okazji sprzedania 100 tys. egzemplarzy książek ekonomicznych autorstwa profesora. Wszyscy jednogłośnie podkreślili, że to ewenement na rynku wydawniczym.

Następnie rozpoczęła się dyskusja wokół najnowszej książki Pana Profesora „Czy Chiny zbawią świat?”. Omawiano kwestie kluczowe dla przyszłości świata. Rozumienie chińskiego fenomenu – przyczyn, uwarunkowań i skutków nadzwyczajnego skoku cywilizacyjnego – jest w świecie Zachodu, także w Polsce, powierzchowne, skażone tradycyjnym oglądem i przykładaniem zużytych miar do zjawisk nowych albo sprzecznych ze stanem ugruntowanej wiedzy naukowej.

Profesor Kołodko od lat dokumentuje osiągnięcia gospodarcze Chin. Jacek Żakowski zadawał kluczowe pytania: czy sukcesy gospodarcze i społeczno-polityczne pomogą w rozwiązywaniu narastających problemów o charakterze globalnym?  Jaką rolę pełnią Chiny w racjonalizacji globalizacji?  Profesor zauważył, że gdy jedni zabiegają o dopływ chińskich kapitałów, inni oskarżają je o swoisty chiński imperializm. Omawiano sytuację społeczną, polityczną i gospodarczą Chin na tle reszty świata.

W spotkaniu wzięli udział ekonomiści, dziennikarze, a także Ambasador Tytularny Tadeusz Chomicki.

Grzegorz W. Kołodko – intelektualista i polityk, jeden z głównych architektów polskich reform gospodarczych, czterokrotnie wicepremier i minister finansów w latach 1994-1997 i 2002-2003. Profesor ekonomii i popularyzator wiedzy społeczno-gospodarczej. Członek Europejskiej Akademii Nauki, Sztuki i Literatury. Dyrektor Centrum Badawczego Transformacji, Integracji i Globalizacji TIGER (www.tiger.edu.pl) w Akademii Leona Koźmińskiego. Najczęściej na świecie cytowany polski ekonomista (h-indeks 35).

Autor i redaktor ponad 50 książek oraz licznych artykułów naukowych opublikowanych w 26 językach, w tym czterech książek i ponad 50 artykułów po chińsku. Doktor Honoris Causa dziesięciu zagranicznych uniwersytetów, w tym trzech w Chinach. Distinguished Professor of Emerging Markets Institute na Uniwersytecie Normal w Pekinie, Non-resident Senior Fellow na Uniwersytecie Renmin w Pekinie, Visiting Professor na Huangzhou University of Science and Technology w Wuhan, International Advisor Center for China and Globalization. Maratończyk i podróżnik; zwiedził 170 krajów.

Podaj dalej
Autor: ET
Źródło: Prószyński Media