środa, 25 listopada 2020
Już jutro ogłoszenie wyników w edycji 2020

W czwartek 26 listopada zostanie ogłoszony werdykt jury Nagrody im. prof. Jerzego Skowronka w jubileuszowej 25-tej edycji tej Nagrody.

Na ogłoszenie wyników w wirtualnej formule zapraszamy na profil Targów Książki Historycznej na Facebooku oraz stronę historaikultura.pl w czwartek 26 listopada br. o godz. 12.00.

W tym roku po raz pierwszy organizatorzy Nagrody otrzymali wsparcie finansowe, które pozwoliło na ufundowanie nagrody pieniężnej w wysokości 3 tys. zł brutto dla jej laureata. Mecenasem Nagrody jest Stowarzyszenie Wydawców i Autorów Copyright Polska, które jako organizacja zbiorowego zarządzania działa na rzecz wydawców i twórców.

W obecnej edycji jury Nagrody pod przewodnictwem prof. Jarosława Czubatego przyznało Nagrodę Główną połączoną z nagrodą pieniężną, a także Nagrodę Specjalną, jak również 9 wyróżnień za prace naukowe oraz 1 wyróżnienie dla czasopisma.

Prof. Jerzy Skowronek w swojej pracy badawczej zajmował się przede wszystkim historią Polski i krajów bałkańskich w II połowie XVIII i w wieku XIX oraz stosunkami międzynarodowymi w tym okresie. Był też autorem wielu publikacji varsavianistycznych oraz prac z dziejów wojskowości, szczególnie dotyczących powstań narodowych. Związany był z Instytutem Historii Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie przeszedł wszystkie stopnie kariery naukowej – od asystenta do profesora. Przez jedną kadencję był też prorektorem swojej macierzystej uczelni. W roku 1990 został dyrektorem Instytutu Nauk Humanistycznych Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie, a następnie objął funkcję Dyrektora Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych. Zginął 23 lipca 1996 roku w wypadku samochodowym we Francji.

W kilka miesięcy po tym tragicznym wypadku grono uczniów i przyjaciół prof. Jerzego Skowronka powołało nagrodę jego imienia, która z roku na rok zyskuje na prestiżu. Kryterium przyjęcia zgłoszenia do nagrody był temat związany z szeroko rozumianym obszarem badawczym prac jej patrona czyli historia XIX wieku, varsaviana, biografistyka, edycja źródeł i przede wszystkim historia narodów bałkańskich.

Organizatorem Nagrody jest redakcja „Magazynu Literackiego KSIĄŻKI”.

Podaj dalej
Autor: (pd)