Czwartek, 25 maja 2023
Autor bestsellera „Wszyscy kłamią" powraca

Co nam w duszy gra? I dlaczego zwykle gra fałszywie?

Autor bestsellera „Wszyscy kłamią” powraca, by pomóc nam żyć lepiej, bardziej efektywnie i szczęśliwie w świecie rządzonym przez Big Data.

Decyzje są trudne, zwłaszcza te ważne, dotyczące przyszłości, osobistego szczęścia, związków i kariery. Zanim je podejmiemy, konsultujemy się z przyjaciółmi i rodziną, szukamy odpowiedzi na forach internetowych, czytamy poradniki. Ostatecznie jednak zwykle robimy to, co wydaje nam się słuszne, opierając się na swoich przeczuciach. Ale co, jeśli nasz instynkt się myli? Dzięki analizie danych Seth Stevens-Davidowitz pokazuje, jak stronnicza i nieprzewidywalna bywa intuicja. Zagląda za kulisy portali randkowych oraz do rejestrów podatkowych, przytacza szereg przykładów z różnych aspektów rzeczywistości, by zastanowić się, jak to możliwe, że jedni osiągają sukces w danej dziedzinie, robią oszałamiające kariery, inni zaś ponoszą porażkę.

Analiza danych daje nam nowe, zaskakujące odpowiedzi na wiele pytań, na przykład:

Jak być dobrym rodzicem?

W jaki sposób zostaje się gwiazdą?

Dlaczego niektórym ludziom dopisuje szczęście?

Jak zwiększyć szansę na udane małżeństwo?

Co sprawia, że ludzie czują się szczęśliwi?

Dzięki mrówczej pracy i odkrywczym wnioskom Davidowitza, dowiemy się, jak uczynić życie bardziej przewidywalnym, przyjemnym, zgodnym z naszymi potrzebami i oczekiwaniami.

Seth Stephens-Davidowitz (ur. 1982) – analityk danych, dziennikarz, naukowiec. Pracował m.in. dla Google, publikuje w „New York Timesie”. Ukończył filozofię na Uniwersytecie Stanforda, uzyskał doktorat z ekonomii na Harvardzie. Zajmuje się badaniem tego, jak analiza big data może nam pomóc podejmować lepsze decyzje. Prywatnie wielki fan sportu, zagorzały kibic nowojorskich Knicksów (NBA), Metsów (MLB) i Jetsów (NFL).

Podejmuj lepsze decyzje. Big data ci w tym pomogą!
Seth Stephens-Davidowitz

tłum. Tomasz Kunz
PREMIERA: 14 CZERWCA

Autor: Wydawnictwo Literackie