Poniedziałek, 30 listopada 2020
„Odszedł wysokiej próby humanista"

25 listopada zmarł Marcin Król, historyk idei, filozof, profesor UW, przez wiele lat przewodniczący Rady Fundacji im. Stefana Batorego, autor wielu ważkich książek, znakomity publicysta. Był współtwórcą i reaktorem naczelnym „Res Publiki”, jednego z ważniejszych pism drugiego, a później oficjalnego obiegu.

„Był Człowiekiem niezależnym i niezależnie myślącym. Nie dawał się spętać żadnej ortodoksji. Nie ulegał wpływom i dominującym poglądom. Był zawsze sobą. Człowiekiem poszukującym, prawdziwym intelektualistą”, czytamy w nekrologu podpisanym przez Radę, Zarząd i zespół Fundacji im. Stefana Batorego, zamieszczonym w „Gazecie Stołecznej” z 28-29 listopada.

„Odszedł wysokiej próby humanista, którego w trudnych czasach będzie nam szczególnie brakowało” – napisał Adam Bodnar, rzecznik praw obywatelskich, w innym nekrologu w tym samym wydaniu „Gazety Stołecznej”. W kolejnym nekrologu podpisanym przez Dyrekcję, Pracowników, Doktorantów, Studentów oraz całą społeczność Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych UW czytamy: „Profesor pozostanie w naszej wdzięcznej pamięci oraz w pracach, które tworzył i do których inspirował swoich uczniów oraz współpracowników. Będzie nam Ciebie, Marcinie, bardzo brakowało”. Kolejne nekrologi podpisali: Adam Michnik: „rozmawialiśmy i spieraliśmy się przez 50 lat. Żegnam Cię Marcinie za smutkiem”, oraz Prezes Iskier Wiesław Uchański z zespołem, który przypomniał, że Marcin Król był autorem wydanej przez Iskry książki „Do nielicznego grona szczęśliwych”.

Marcin Król przez wiele lat współpracował z Wojciechem Karpińskim, kolegą z jednej klasy z VI Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Reytana w Warszawie, który zmarł 18 sierpnia tego roku w Paryżu.

W 1974 roku razem wydali „Sylwetki polityczne XIX wieku” (Znak), jedną z najbardziej dyskutowanych prac w kręgach opozycji demokratycznej drugiej połowy lat 70., zbierającą w wersji ocenzurowanej teksty drukowane wcześniej w „Tygodniku Powszechnym” i „Więzi”. W 1975 roku obaj autorzy otrzymali Nagrodę Kościelskich. Pełna wersja książki poszerzona o fragmenty usunięte przez cenzurę zatytułowana „Od Mochnackiego do Piłsudskiego. Sylwetki polityczne XIX wieku” ukazała się w 1997 roku (Świat Książki).

 

Podaj dalej
Autor: (fran), fot. Wikimedia Commons