Wtorek, 8 listopada 2005
12. Targi Książki Akademickiej Atena
Po raz dwunasty w Warszawie spotkali się wydawcy akademiccy na tradycyjnym przeglądzie dorobku edytorskiego tego niezwykle ważnego segmentu rynku. O jego ważności najlepiej świadczy stwierdzenie prof. Jacka Raciborskiego z Uniwersytetu Warszawskiego, który kieruje Wydawnictwem Naukowym Scholar – jeśli nie będzie książek naukowych, nie będzie doktorów habilitowanych i profesorów, gdyż do wypromowania pracowników naukowych niezbędny jest dorobek naukowy w postaci publikacji nazwanych akademickimi. A z tym wcale nie jest łatwo. W Polsce w ciągu ostatnich 16 lat liczba studentów wzrosła czterokrotnie, a liczba uczelni niepaństwowych jest dziś ponad dwukrotnie wyższa od liczby uczelni państwowych. Nie odbiło się to jednak na wzroście nakładów podręczników, a wręcz odwrotnie – ich łączny wolumen spada. Wydawcy tłumaczą to przede wszystkim plagą nielegalnego kopiowania, chociaż z pewnością nie jest to jedyna przyczyna. Podczas tegorocznej Ateny mówiono o jeszcze innych zagrożeniach – z jednej strony wywoływanych postępem technologicznym i coraz szerszym wykorzystaniem nowych technik elektronicznych, a z drugiej – zbyt szczupłymi środkami, jakie państwo przeznacza na dotowanie książek niskonakładowych. – Studenci nie kupują podręczników, wolą je kserować. Wiele artykułów naukowych trafia też w formie plików do Internetu. Wciąż brakuje skutecznej ochrony praw wydawcy i autora – powiedziała na konferencji prasowej dr Aniela Topulos, przewodnicząca komitetu organizacyjnego targów, a jednocześnie dyrektor i redaktor naczelna Wydawnictw Naukowo- Technicznych. Dwanaście edycji Ateny uprawnia do pewnych refleksji. Z pewnością zainteresowanie …
Wyświetlono 25% materiału - 219 słów. Całość materiału zawiera 877 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się