Piątek, 13 czerwca 2003
W połowie ubiegłego roku prawie niezauważalnie na rynku książki została przekroczona ważna cezura. Najstarsze pismo naszej branży - "Nowe Książki" - wydało numer tysięczny! Najwyższy więc czas, aby przybliżyć czytelnikom pracę zaprzyjaźnionego zespołu. Do redakcji "Nowych Książek" wchodzi się przez drzwi, na których - wśród innych - wisi napis "Wypożyczalnia Sukien Ślubnych". Nie należy jednak dać się zwieść, trzeba iść dalej i trafia się do sympatycznych pomieszczeń, przypominających - z racji swojego wyposażenia - czasy dobrze znane starszemu pokoleniu. Ale to tylko pozory. - Pozyskaliśmy też nowe pokolenie autorów - mówi Małgorzata Borczak. Jest ono lepiej wykształcone niż za czasów PRL-u i nieźle pisze. - Chociaż trudno jest wytłumaczyć na czym polega dobra recenzja - dodaje Andrzej Bernat. - Raz w roku prezentujemy nasze pismo na wykładzie w Instytucie Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego i potem zawsze zgłaszają się do nas młode osoby, z których ktoś zawsze zostaje na parę ładnych lat. Takim przykładem może być Jacek Leociak - po skończeniu studiów zaczął u nas od drobnych recenzji, a z pewnością część jego zainteresowań naukowych narodziła się w wyniku współpracy z redakcją. Dzisiaj Jacek Leociak - razem z Barbarą Engelking - jest laureatem prestiżowej nagrody redakcyjnej. Cenimy sobie jednak również przyjaźń redakcji z wieloma stałymi autorami, takimi jak prof. Janusz Tazbir, którego zebrane recenzje mogłyby stworzyć wyjątkowo opasły tom. - Dzisiaj nie bardzo jest gdzie drukować - stwierdza Tomasz Łubieński, redaktor naczelny "Nowych Książek". Dlatego też jesteśmy bardzo wysoko cenieni, chociaż honoraria są niewielkie. Do tego dawniej teksty zamieszczane w "Nowych Książkach" zaliczane były do dorobku naukowego, a teraz też się je wpisuje, ale już zwyczajowo. Prawie 30 lat, bo od 1978 roku, współpracuje z redakcją Jan Gondowicz. Dzisiaj rzadko już pisze Zbigniew Florczak, kiedyś bardzo czynny współpracownik. Inni odchodzą, a potem wracają - jak Helena Zaworska. Chyba w "Nowych Książkach" …
Wyświetlono 25% materiału - 300 słów. Całość materiału zawiera 1200 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się