Poniedziałek, 7 lutego 2000
Projekt nowelizacji prawa handlowego Obowiązujący obecnie Kodeks handlowy z 1934 roku zostanie wkrótce zastąpiony przez nowy akt prawny - kodeks spółek handlowych. Kodeks handlowy, choć mogący stanowić wzór jakości legislacyjnej, po blisko siedemdziesięciu latach odbiega już od obecnej rzeczywistości gospodarczej, zarzuca mu się również nadmierną lakoniczność unormowań. Zaistniała wyraźna potrzeba ponownego uregulowania statusu podstawowych podmiotów życia gospodarczego, jakim są spółki handlowe. Projekt nowego aktu prawnego przedłożył rządowi minister sprawiedliwości. Jest on wynikiem pracy trzech wybitnych ekspertów, specjalistów z zakresu prawa handlowego. Projekt zyskał akceptację Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów, który uznał go za najważniejszą reformę polskiego prawa gospodarczego od końca lat 20. Rozwiązania przyjęte w projekcie, stwierdził KERM, stwarzają polskim przedsiębiorcom nowe perspektywy rozwoju, zwiększając ich konkurencyjność wobec kapitału zagranicznego. W nowej ustawie prawie podwoiła się liczba przepisów (artykułów i paragrafów) w stosunku do kodeksu z 1934 roku. Istotnym novum wprowadzonym w projekcie jest możliwość tworzenia dwu nowych typów spółek - partnerskiej i komandytowo-akcyjnej. Forma spółki partnerskiej, wzorowana na rozwiązaniach zaczerpniętych z prawa amerykańskiego, nakreślona została przede wszystkim z myślą o przedstawicielach wolnych zawodów - lekarzach, adwokatach, radcach prawnych, księgowych, architektach, rzeczoznawcach majątkowych itp. Jest to spółka osobowa tworzona przez wspólników-partnerów mających uprawnienia do wykonywania wolnych zawodów, dobierających sobie zespoły współpracujących z nimi osób. Odpowiedzialność za zobowiązania będzie ponosić zarówno spółka, jak i poszczególni wspólnicy, ale w tym ostatnim przypadku tylko za zakres spraw, które prowadzą. Do odpowiedzialności nie będą więc pociągani wszyscy wspólnicy tak jak w spółce jawnej. Spółka komandytowo-akcyjna będzie szczególnie korzystną formą przy prowadzeniu rodzinnych, małych i średnich przedsiębiorstw. Z jednej strony umożliwi pozyskanie kapitału niezbędnego do rozwoju firmy, …
Wyświetlono 25% materiału - 261 słów. Całość materiału zawiera 1046 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się