Piątek, 26 lutego 2021

Nasze książki nie powstają zza biurka – Piotr Dobrołęcki rozmawia z Grażyną Kasprzycką-Rosikoń, współtwórcą wydawnictwa Rosikon Press: 

Jak oceniasz miniony rok?

2020 to był rok szczególny, który spowolnił realizację nowych projektów, utrudnił planowane podróże autorów związane również z promocją naszego bardzo ważnego tytułu, efektu prawie trzyletniej pracy, czyli książki „Tajne Archiwum Watykańskie”. Publikacja ukazała się tuż przed otwarciem Archiwów Watykańskich dotyczących osoby Piusa XII. Mimo że zapisało się tam wielu naukowców, tylko jedna grupa osób zdołała tam dojechać, ale w związku z pandemią musiała się wycofać po tygodniu. To wszystko bardzo zmieniło nasze plany. Mieliśmy zaplanowane podróże do Stanów Zjednoczonych, do Włoch, na Daleki Wschód, ale wszystko musieliśmy odwołać. To nie znaczy, że nic nie możemy robić! Skupiliśmy się na tym, co jest możliwe do realizacji. Zapewne też pytasz się o wyniki? Nie odczuliśmy spadku sprzedaży.

To świetnie! Czy jest większe zainteresowanie sprzedażą internetową?

O tak! Jak najbardziej! Nasz sklep internetowy przyniósł nam satysfakcjonujące obroty i zobaczyliśmy ogromną lojalność naszych czytelników.

Ile tytułów jest obecnie w waszej ofercie?

Nie silimy się na ilość, ale mamy bogatą, interesującą ofertę. Charakterystyczne dla nas jest to, że nasze książki, które powstały w latach 2012-2015, cały czas są uaktualniane, jeśli jest taka potrzeba i cały czas się dobrze mają. Dla nas nie tylko ważna jest książka, ale kluczowy jest kontent, czyli zawartość. Popularyzacja pewnych treści bez względu na formę. Książka jest ciągle naszą podstawową formą, natomiast bardzo ważne są też inne nośniki.

Czyli…

Jako przykład mogę podać naszą książkę, którą wydaliśmy w 2015 roku, zatytułowaną „Szlak nadziei”. To historia o armii gen. Andersa. W wyniku naszych wieloletnich zabiegów powstał cykl trzynastu filmów, jakie są od stycznia tego roku emitowane w TVP Historia pod tym samym tytułem…

W numerze także:

?Tyrmand na nowo – rozmowa z Ewą Dorotą Malinowską-Grupińską, właścicielką wydawnictwa MG

?„Świerszczyk” bawi i uczy kolejne pokolenia dzieci – rozmowa z Małgorzatą Węgrzecką, redaktor naczelną „Świerszczyka” i Elizą Amanowicz, dyrektor marketingu w wydawnictwie Nowa Era

?Dobry rok Grupy Empik – sprzedaż audiobooków wzrosła o 47 proc.

?Top Nielsen BookScan – “Nasi paneliści: BookBook, Bookszpan, Glosel, Książnica Polska, Między Kartkami, Świat Książki mają się bardzo dobrze. Łącznie sprzedali ponad 13 mln egz. książek w 2020 roku, w 2019 roku było to nieco powyżej 10 mln egz.” – pisze Renek Mendruń.

?Karta Dobrych Praktyk czy księga pobożnych życzeń

?Bestsellery Empiku – wybory Polaków

?Mapa trendów 2021 – rośnie siła kobiet

?E-commerce, czyli jak wygląda współczesny handel

?Drukarnie Polski międzywojennej – Drukarnia Narodowa w Krakowie

 

‼ Zachęcamy do zamawiania prenumeraty (rocznej, półrocznej, kwartalnej) ?https://rynek-ksiazki.pl/kategoria-produktu/czasopisma/prenumerata/

Biblioteka Analiz” dostępna jest wyłącznie w prenumeracie. To profesjonalny, prestiżowy informator o rynku wydawniczo-księgarskim. Pismo adresowane jest do pracowników wydawnictw, hurtowni i księgarni i wszystkich osób związanych z branżą książkową. Istnieje na rynku od 2000 roku.

Nasze starania o dostarczanie informacji trwają już ponad dwadzieścia lat. Przez te lata zmieniał się nasz rynek wydawniczy, zmieniły się technologie i trendy. Mamy nadzieję, że wiele z opublikowanych tekstów pozostanie nie tylko w historii polskiego rynku książki, ale także w żywej pamięci Czytelników naszego dwutygodnika.

Kupując subskrypcję, nie tylko trzymacie rękę na pulsie rynku, ale też wspieracie niezależne branżowe dziennikarstwo.

Podaj dalej