Poniedziałek, 13 listopada 2023
Długa lista zmian

Podpisana 10 listopada przez liderów Koalicji Obywatelskiej, Trzeciej Drogi i Nowej Lewicy umowa koalicyjna zawiera wiele punktów dotyczących gospodarki, w tym zobowiązania do poprawy stanu finansów publicznych i zmniejszenia obciążeń podatkowych nakładanych na pracujących oraz uregulowanie zasad naliczania składki zdrowotnej. Znalazły się też zapisy dotyczące m.in. poprawy sytuacji edukacji, kultury i sztuki.

“Kultura to zdaniem stron Koalicji kluczowy obszar funkcjonowania Państwa. Poprzednicy Koalicji doprowadzili do skrajnego upolitycznienia instytucji zajmujących się oceną i finansowaniem kultury, co często oznaczało wprowadzenie ukrytej cenzury. Sztuka musi być wolna! Koalicja będzie dążyć do odpolitycznienia kultury oraz unormowania statusu zawodowego artystów poprzez zapewnienie im zabezpieczenia socjalnego, świadczeń emerytalnych oraz dostępu do systemu opieki zdrowotnej” – czytamy w dokumencie.

Zapowiedziano też zwiększenie wydatków budżetowych w odniesieniu do systemu edukacji. “Zadbamy o zdrowe wyżywienie dzieci w szkołach. ‘Odchudzimy’ i zmienimy podstawę programową, tak aby szkoły uczyły kompetencji przyszłości, związanych z rozwojem nowych technologii, zdolności syntetycznego myślenia i współpracy w grupie, a dzieci po podstawówce płynnie posługiwały się językiem angielskim” – wymieniono w umowie.

Zadeklarowano w niej ograniczenie obowiązków związanych z zadawaniem prac domowych, tak “by czas po szkole był przeznaczony tylko dla rodziny i rozwijania swoich pasji”. W umowie znalazł się także zapis mówiący, że “w każdej szkole będzie dostępna opieka psychologiczna”.

W umowie koalicyjnej podkreślono, że nauka i szkolnictwo wyższe wymagają zmian, odpolitycznienia, przywrócenia autonomii uczelni oraz wyższego poziomu finansowania. Zapowiedziano zmianę systemu punktacji za publikacje naukowe, zwiększenie nakładów na badania i rozwój oraz stworzenie sprawnych kanałów wymiany wiedzy pomiędzy środowiskiem akademickim oraz przedsiębiorcami.

W umowie zawarto także kwestie naprawy mediów publicznych. “Naprawimy i odpolitycznimy media publiczne. Stały się one w dużej mierze odpowiedzialne za rozłam w społeczeństwie, szerzenie kłamstw oraz celowo urządzane nagonki i kampanie nienawiści, prowadzące do rozbicia wspólnoty narodowej. Zobowiązujemy się podjąć wszystkie niezbędne kroki, by niezwłocznie przerwać ten proceder i wyciągnąć konsekwencje wobec siejących nienawiść za pieniądze publiczne” – zapisano.

Pełna treść dokumentu dostępna jest TUTAJ

Podaj dalej
Autor: W, fot. polska2050.pl