Czwartek, 16 maja 2019
Na targach, na Uniwersytecie i w Klubie Księgarza

Wydawnictwo Anagram zapowiada, że ukraiński pisarz Oleh Poliakov przylatuje do Polski na 10. Warszawskie Targi Książki i spotkania z czytelnikami w dniach 24-26 maja przy stoisku tego wydawnictwa (nr 22/D2) oraz przy stoisku Ambasady Ukrainy.
Oleh Poliakov będzie podpisywał książkę „Niewolnice i przyjaciele pani Tekli”. W poniedziałek 27 maja o godz. 12. autor spotka się ze studentami Wydziału Ukrainistyki Uniwersytetu Warszawskiego, a wieczorem, o godzinie 18. w warszawskim Klubie Księgarza przy Rynku Starego Miasta 22/24 odbędzie się oficjalna premiera powieści „Niewolnice i przyjaciele pani Tekli”. Rozmowę z autorem będzie prowadzić Magdalena Koperska, fragmenty powieści przeczyta Jerzy Łazewski.
Oleh Poliakov urodził się na Ukrainie. Ukończył dziennikarstwo na Kijowskim Uniwersytecie Narodowym im. Tarasa Szewczenki. Pracował jako dziennikarz w telewizji lwowskiej, w Ukraińskim Stowarzyszeniu Wydawców Prasy Czasowej. Brał udział w wielu projektach muzycznych, filmowych i telewizyjnych. Jest członkiem komisji nagrody poetyckiej Złoty Klarnet.
Powieść „Niewolnice i przyjaciele pani Tekli” krytycy uznali jednym z najlepszych debiutów ostatnich lat w literaturze ukraińskiej, a autor został nazwany twórcą nowej prozy chimerycznej. Jego powieści (również „Dzieje mglistej Troi”) nie łamią praw fizyki, nie przekraczają granic zdrowego rozsądku, a jednocześnie niektóre fragmenty są tak dziwne i nierealistyczne, że nie każdy pisarz fantastyki odważyłby się na taki zabieg literacki. Oleh Poliakov to nie tylko mistrz słowa, ale i wnikliwy obserwator współczesnego świata i jego przemian społeczno-obyczajowych. Powieść „Niewolnice i przyjaciele pani Tekli” porusza, wprowadza niepokój, daje do myślenia, ale też bawi i zaskakuje.
(Anagram)