Piątek, 11 lipca 2003
Opłaty za kserowanie Weszło w życie Rozporządzenie Ministra Kultury z 2 czerwca br. (Dz. U. Nr 105 z 17 czerwca 2003 poz. 991) nakładające na producentów i importerów kopiarek, skanerów i innych urządzeń reprograficznych oraz związanych z nimi czystych nośników - obowiązek ponoszenia opłat z tytułu praw autorskich. Ponieważ rozporządzenie wynika z ustawy o zmianach w prawie autorskim obowiązujących od początku roku, opłaty będą naliczane za okres od 1 stycznia br. Za pierwsze półrocze opłaty maja być przekazane do końca lipca tego roku. Zgodnie z ustawą mogą one wynosić maksymalnie do 3 proc. kwoty należnej z tytułu sprzedaży urządzeń. Wysokość opłat została określona w załączniku nr 3 do Rozporządzenia i obejmuje opłaty od maszyn skanujących i kopiujących oraz od papieru kserograficznego. Podobne opłaty będą ponosiły również punkty kserograficzne, lecz w tej sprawie nie wydano jeszcze rozporządzenia wykonawczego. Organizacjami zbiorowego zarządzania prawami autorskimi lub prawami pokrewnymi, uprawionymi do pobierania opłat od urządzeń i nośników są: Stowarzyszenie Zbiorowego Zarządzania Prawami Autorskimi Twórców Dzieł Naukowych i Technicznych Kopipol - na rzecz twórców oraz Stowarzyszenie Autorów i Wydawców "Polska Książka" - na rzecz wydawców. Organizacje te przy poborze opłat mogą działać wspólnie. Jak podaje "Puls Biznesu" może być wniesiona skarga do Trybunału Konstytucyjnego kwestionująca obowiązek dokonania opłat za okres przed wejściem w życie …
Wyświetlono 25% materiału - 209 słów. Całość materiału zawiera 837 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się