Już w czerwcu Orhan Pamuk, laureat Literackiej Nagrody Nobla z 2006 roku, odwiedzi Polskę. W Poznaniu będzie gościem 32. edycji Malta Festival Poznań, w Krakowie spotka się z czytelnikami z okazji jubileuszu 70-lecia Wydawnictwa Literackiego.
Właśnie ukazała się jego długo wyczekiwana przez polskich czytelników powieść “Noce zarazy” w przekładzie Piotra Kawuloka.
Akcja książki rozgrywa się w 1901 roku na fikcyjnej wyspie Minger zwanej perłą Lewantu. Liczący ponad 750 stron utwór jest jednocześnie kroniką czasu zarazy, epopeją w stylu Tołstoja, przewrotną dystopią, kryminałem i bardzo współczesną powieścią o nas samych.
Więcej o powieści “Noce zarazy” Orhana Pamuka:
„Wiem, że wielu niełatwo będzie w to uwierzyć, ale książkę o zarazie zacząłem pisać kilka lat przed wybuchem pandemii koronawirusa. Chciałem, by jej akcja rozgrywała się na małej wyspie, na której w obliczu narastającego zagrożenia – niczym w laboratorium – ludzkość może pokazać wszystkie swoje twarze. Nie chodzi jednak wyłącznie o strach przed śmiercią i o to, co jesteśmy w stanie zrobić, do czego się posunąć, by przetrwać. Noce zarazy to także powieść polityczna, w której pokazuję kilka istotnych procesów – upadek imperium, siłę nacjonalizmu, kolejne etapy rewolucji prowadzącej do powstania narodu, to, jak szuka się symboli potrzebnych do ukonstytuowania się odrębnej społeczności, i rolę, jaką może w tym odgrywać religia” – mówi Orhan Pamuk w rozmowie z Michałem Nogasiem, „Gazety Wyborczej”.