Piątek, 25 lutego 2022
“Żadne słowa nie zdołają wyrazić smutku i grozy, z jaką przyjęliśmy wiadomości o barbarzyńskim ataku Rosji na niepodległą Ukrainę. Mając w pamięci przykłady dyktatorów XX wieku, wiemy, czym to grozi nie tylko Ukrainie, ale i całej Europie, w tym Polsce” – czytamy w oświadczeniu Unii Literackiej. Podpisali je m.in. Wojciech Chmielarz, Beata Chomątowska, Sylwia Chutnik, Julia Fiedorczuk i Zygmunt Miłoszewski.
“Uważamy, że nasz kraj ma moralny i polityczny obowiązek udzielić wszelkiej pomocy ukraińskiemu państwu i jego obywatelom, zwłaszcza uchodźcom wojennym”.
“Dziś szczególnie myślimy o ukraińskich pisarzach i pisarkach – naszych przyjaciołach, znajomych, naszych tłumaczach i wydawczyniach. Przez ponad trzydzieści lat wolnej Polski i wolnej Ukrainy literatura jest jednym z miejsc, gdzie nasze narody spotykają się najbliżej. Ukraińscy pisarze i pisarki są w Polsce wydawani, nagradzani, zapraszani na pobyty stypendialne, a ich głosy, przenoszone do polszczyzny przez kilka pokoleń znakomitych tłumaczy, były i są dla nas ważne i cenne. Również nasze książki spotykają się z wielką życzliwością ukraińskich tłumaczy i czytelników, a wielu z nas gościło na festiwalach literackich w miastach, na które dziś spadają bomby.
Apelujemy do Ministerstwa Kultury o utworzenie systemu pomocy stypendialnej dla twórców z Ukrainy, którzy znajdą się na terenie Polski, zarówno w formie dłuższych rezydencji, jak i stypendiów finansowych, a także systemu dofinansowań-zamówień na przekłady literatury polskiej na ukraiński i ukraińskiej na polski, które pomógłby ukraińskim pisarzom i tłumaczom zarabiać na życie w czasie, kiedy – z oczywistych względów – miejscowe wydawnictwa nie będą im oferowały pracy.
*
W tych ciemnych dniach nie możemy również zapomnieć o tych osamotnionych Rosjanach, którzy, narażając się na okrutne prześladowania ze strony putinowskiego reżimu, publicznie sprzeciwiają się dyktatorowi. Ich bohaterstwo daje nadzieję, że w przyszłości jest możliwa Rosja inna niż ta, którą znamy”.
Oświadczenie podpisali:
Anna Augustyniak
Miłosz Biedrzycki
Katarzyna Boni
Max Cegielski
Wojciech Chmielarz
Beata Chomątowska
Sylwia Chutnik
Mariusz Czubaj
Krystyna Dąbrowska
Jacek Dehnel
Agnieszka Drotkiewicz
Marta Dzido
Anna Dziewit-Meller
Joanna Fabicka
Julia Fiedorczuk
Andrzej Franaszek
Barbara Gawryluk
Magdalena Grzebałkowska
Wioletta Grzegorzewska
Mikołaj Grynberg
Marta Grzywacz
Małgorzata Gutowska-Adamczyk
Marta Guzowska
Maciej Hen
Brygida Helbig
Jacek Hołub
Inga Iwasiów
Aneta Jadowska
Jerzy Jarniewicz
Roksana Jędrzejewska
Eliza Kącka
Magdalena Kicińska
Marta Kisiel-Małecka
Barbara Klicka
Anna Karolina Kłys
Anna Kochnowicz
Jakub Kornhauser
Barbara Kosmowska
Adam Kwaśny
Małgorzata Lebda
Elżbieta Lipińska
Mikołaj Łoziński
Stanisław Łubieński
Karol Maliszewski
Dorota Masłowska
Iza Michalewicz
Zygmunt Miłoszewski
Paulina Młynarska
Daniel Odija
Przemysław Owczarek
Magdalena Parys
Grażyna Plebanek
Paweł Potoroczyn
Justyna Radczyńska
Małgorzata Rejmer
Michał Rusinek
Anna Sakowicz
Małgorzata Saramonowicz
Adrian Sinkowski
Piotr Stankiewicz
Dionisios Sturis
Ewa Szawul
Ziemowit Szczerek
Agnieszka Taborska
Piotr Tarczyński
Olga Tokarczuk
Katarzyna Tubylewicz
Agata Tuszyńska
Agnieszka Urbańska
Adam Wajrak
Maria Wilczek-Krupa
Ewa Winnicka
Mirosław Wlekły
Urszula Zajączkowska