Czwartek, 6 lutego 2020
Relacja z wręczenia Nagród „Magazynu Literackiego KSIĄŻKI”

5 lutego odbyła się uroczysta gala wręczenia Nagród „Magazynu Literackiego KSIĄŻKI”.

– Witam Państwa w „gnieździe orłów”. Biblioteka to jest bowiem taka instytucja, w której spotykają się przyszłe “orły”, nie można być „orłem”, jeśli w pewnym wieku nie korzysta się z biblioteki – tak zgromadzonych gości przywitał Michał Strąk, dyrektor Biblioteki Publicznej m. st. Warszawy – Biblioteki Głównej Województwa Mazowieckiego.

Piotr Dobrołęcki, redaktor naczelny „Magazynu Literackiego KSIĄŻKI”, podsumował miniony rok: – Zanim Olga Tokarczuk odebrała 10 grudnia z rąk króla Szwecji Karola XVI Gustawa medal i dyplom noblowski, w laudacji wygłoszonej przez Pera Wästberga, pisarza, dziennikarza oraz członka Amnesty International, usłyszeliśmy: „Polska literatura opromienia Europę, pełna poezji i humoru”.  Rok 2019 to niewątpliwie rok Olgi Tokarczuk i naszej wielkiej radości z najważniejszej Nagrody literackiej na świecie. To już piąty Nobel dla polskiego autora, a może nawet szósty jak dodamy Isaaca Bashevisa Singera. A więc Nobel i milion książek Olgi Tokarczuk sprzedanych od października, od ogłoszenia informacji o nagrodzie – to piękna strona naszego świata. I nasze nagrody też prezentują tę piękną stronę. O innych stronach porozmawiajmy kiedy indziej.

Głos zabrał również Włodzimierz Albin, prezes Polskiej Izby Książki: – Bardzo się cieszę, że Nagroda „Magazynu Literackiego KSIĄŻKI” jest kontynuowana, bo wyróżnia w szczególny sposób wydawców. Zawsze podkreśla się, jak wiele wydawcy zawdzięczają autorom, a autorzy wydawcom. Dziękuję za to w imieniu Polskiej Izby Książki.

Rangę nagród podkreśliła również Małgorzata Skowrońska, dyrektor wydawnictwa Agora: – Dziękuję kapitule, dla nas co roku ta nagroda jest bardzo ważna. Cieszę się, że wszyscy tak licznie dzisiaj przybyli, co jest tylko potwierdzeniem, że ta nagroda jest dla wydawców bardzo ważna i ja ją przyjmuję z wielkim honorem.

Zespół “Magazynu Literackiego KSIĄŻKI” przyznaje nagrody wydawcom, autorom, a także tłumaczom.  – W imieniu Stowarzyszeniu Tłumaczy Literatury chciałabym podziękować kapitule za dostrzeżenie roli tłumaczy w procesie przygotowywania książki – powiedziała Anna Klingofer-Szostakowska, która odbierała nagrodę za tłumaczenie nagrodzonej tytułem Książki Miesiąca „Tajemnicy Floriana” Chavy Nissimov (Tadam).

Prof. Andrzej Nowak, odbierając Nagrodę za Książkę Roku 2019 – „Dzieje Polski. Tom 4 (1468-1572)”, powiedział: – Niektórzy znajdują w historii powody do strachu, do grozy, do krytyki. Ja znajduję w historii powody do wdzięczności, bo nie byłoby chociażby tego języka, w którym te wszystkie nagrodzone książki zostały napisane lub na który zostały przetłumaczone, gdyby nie inni przed nami, którzy wysiłkiem pokoleń ten język tworzyli. Dziękuję wszystkim wydawcom polskich książek i chciałem wyrazić wdzięczność tym, którzy byli przed nami, dzięki którym możemy pisać, możemy tworzyć, możemy myśleć. To właśnie dzięki temu, że inni podali nam dłoń przez pokolenia.

 

 

Szczegółowe informacje na temat tegorocznych laureatów Nagród Książki Roku: https://rynek-ksiazki.pl/aktualnosci/3958963/

 

Podaj dalej
Autor: ET