środa, 24 sierpnia 2022
"Lodołamaczka" w Wydawnictwie Literackim

28 września nakładem Wydawnictwa Literackiego ukaże się pierwsza książka o liderce białoruskiej opozycji Swiatłanie Cichanouskiej.

Na kartach “Lodołamaczki” Rusłan Szoszyn, długoletni dziennikarz działu zagranicznego „Rzeczpospolitej”, z reporterską swadą kreśli portret Swiatłany Cichanouskiej – zwyczajnej dziewczyny z Mikaszewicz na południowych krańcach Białorusi. Po katastrofie w Czarnobylu dzieci z tamtych stron mogły wyjeżdżać na wakacje na Zachód, a mała Swiatłana miała okazję zobaczyć Irlandię i nauczyć się biegle angielskiego. Nie miała jednak aspiracji politycznych. Koncentrowała się, podobnie jak większość białoruskich kobiet, na rodzinie. Jak to się stało, że zaryzykowała wszystko, co było dla niej najcenniejsze, i rzuciła wyzwanie dyktaturze Łukaszenki? Dlaczego właśnie jej udało się porwać za sobą miliony Białorusinów?

Oto pierwsza na świecie książka o Swiatłanie Cichanouskiej – prawdziwej „czułej przewodniczce”, która zdobyła nie tylko serca swoich rodaków, lecz także uznanie i szacunek na całym świecie. Cichanouska jest dzisiaj przyjmowana na Zachodzie jako przywódczyni na uchodźstwie. Przywódczyni kraju, w którym pozostaje za kratami jej mąż oraz kilkuset innych zakładników dyktatury. Kraju, który groził jej wieloletnim więzieniem i odebraniem najcenniejszego, co ma – dzieci.

Na uwagę zasługuje też to, jak Szoszyn podsumowuje wydarzenia na Białorusi ostatnich dekad i przybliża specyfikę białoruskiego społeczeństwa. Czyni to Lodołamaczkę nie tylko biografią wybitnej postaci, ale również wciągającym kompendium wiedzy na temat współczesnej i nieco dawniejszej Białorusi.

“Bagatelizowana nie tylko przez dyktatora matka-żona stała się symbolem największych protestów społecznych w historii kraju. Symbolem i inspiracją, ale nie głodną władzy przywódczynią. Jest to więc również opowieść o jej rodaczkach i rodakach oraz współczesnej Białorusi. Poza tym, jest książka Rusłana Szoszyna po prostu wciągającym dramatem i thrillerem politycznym, rekonstrukcję ostatnich dwóch lat autor wzbogaca o sporo nieznanych szerszej publiczności wydarzeń i szczegółów. Ostatecznie, to bardzo uniwersalna historia (i herstoria), kolejny rozdział księgi ludzkości o wspólnym oporze i walce ze zniewoleniem” – Agnieszka Lichnerowicz, Tok FM

“Lodołamaczka napisana jest tak, że wszystkie wybory, których dokonuje bohaterka, wydają się nam oczywiste – mimo niebezpieczeństw, strachu i oddechu bestii, który czuje na karku. I dzięki temu sami możemy uwierzyć, że jeśli byłoby to niezbędne – umielibyśmy wybrać podobnie” – Zuzanna Dąbrowska, “Rzeczpospolita”

Podaj dalej
Źródło: Wydawnictwo Literackie